Pytania i porady na temat atopowego zapalenia skóry
Czy atopowe zapalenie skóry jest chorobą genetyczną?
Atopowe zapalenie skóry jest nie tylko chorobą genetyczną, ale także dziedziczną. Przyjmuje się, że jeśli jedno z rodziców zmaga się z tą chorobą, ryzyko jej dziedziczenia przez dziecko wynosi 30%. Jeśli oboje rodzice cierpią na AZS – ryzyko wynosi aż 70%.
Jakie czynniki wyzwalają chorobę?
Czynnikiem wyzwalającym chorobę mogą być białka będące składnikami pyłków roślin, sierści i śliny zwierząt, drobnoustrojów, kurzu, pokarmów. Ale nie tylko – duży wpływ ma zanieczyszczone środowisko, suche powietrze, stres czy stosowanie detergentów. Podrażnienia może również wywoływać odzież – zwłaszcza ta z wełny i sztucznych tkanin.
Co wpływa na zaostrzenie AZS?
Nie tylko niewłaściwa pielęgnacja skóry polegająca na niedostatecznym nawilżeniu, ale także niektóre choroby współtowarzyszące (np. gronkowiec złocisty, wirus opryszczki czy brodawczaka, mięczak zakaźny lub drożdżaki) mogą zaostrzyć objawy choroby.
Jak pielęgnować wrażliwą skórę?
Suchą i swędzącą skórę należy codziennie odpowiednio pielęgnować np. stosując preparaty Dr Michaels z serii poświęconej AZS, które zostały wyprodukowane na bazie naturalnych składników i nie zawierają sterydów. Zalecane są również kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem preparatów mających na celu odbudowę warty tłuszczowej skóry. Po kąpieli warto nałożyć na skórę dermokosmetyk przeznaczony do pielęgnacji skóry wrażliwej i alergicznej, który zapewni ochrony film lipidowy, wzmocni naskórek i zabezpieczy go przed utratą wody, zwiększy elastyczność skóry i zmniejszy uczucie świądu.
Jestem w ciąży i choruje na AZS. Jaką dietę mogę stosować, aby nie zaszkodzić dziecku i wyeliminować ryzyko zaostrzenia objawów choroby?
Niektórzy lekarze dermatolodzy, jak i dietetycy specjalizujący się w układaniu diety ze wskazań medycznych, sugerują, aby w okresie ciąży zrezygnować ze spożywania orzechów ziemnych i roślin oleistych np. słonecznika czy lnu. Jeżeli w okresie ciąży choroba się nasili, należy wykluczyć z diety ryby, mleko i jaja.
Mam malutkie dziecko, które cierpi na AZS. Jakie produkty spożywcze należy wyeliminować z jego diety?
Najlepszą profilaktyką wielu chorób u małych dzieci, w tym atopowego zapalenia skóry, jest karmienie piersią. Zarówno u chorych maluchów, jak i u zdrowych, których rodzice chorują na AZS lub alergię, karmienie naturalne powinno trwać min. do 6. miesiąca życia. W wypadku, kiedy mama nie może tak długo karmić, należy do diety dziecka wprowadzić hipoalergiczne mleko. Dość wcześnie, czyli w 5–6 miesiącu można zacząć podawać maluchowi nowe produkty, np. nabiał, warzywa, pszenicę. Pokarmy z grupy ryzyka, takie jak gorczyca, jajka, owoce egzotyczne, ryby czy seler wprowadza się jednak nie wcześniej niż w 12. miesiącu życia, a orzechy dopiero po ukończeniu trzech lat.
Jak wygląda dieta u dzieci i dorosłych cierpiących na AZS?
Alergeny pokarmowe mogą zaostrzać postać choroby. Aby wiedzieć, które należy z diety wykluczyć, dobrze jest zarówno u dzieci, jak i u dorosłych cierpiących na AZS wykonać testy alergiczne. Nie zaleca się eliminowania z diety produktów na ślepo, może to bowiem prowadzić do niedoborów żywieniowych. Do najczęstszych alergenów pokarmowych należą: barwniki, białka mleka krowiego, białka jaja kurzego, kakao, konserwanty, orzeszki ziemne, owoce cytrusowe, owoce morza, pszenica, ryby, soja. Po stwierdzeniu alergii wyklucza się z diety produkt uczulający. Ponadto zaleca się zwłaszcza u dzieci z AZS eliminowanie słodyczy, słodzonych napojów, gotowych dań oraz produktów wyzwalających produkcję histaminy, ponieważ wzmagają świąd, takich jak ananasy, banany, jajka, czekolada, dojrzewające sery, kapusta, makrela, pomidory, szpinak, tuńczyk, truskawki, niektóre wędliny.
Choruję na AZS. O jakie produkty powinienem urozmaicić swoją dietę?
Chorym na AZS zaleca się spożywanie probiotyków, czyli produktów zawierających bakterie, które są naturalną florą ludzkiego układu pokarmowego – szczepy Lactobacillus rhamanous albo Bifidobacterium lactis. Drobnoustroje te wspierają pracę jelit, działają przeciwzapalnie i ograniczają rozwój bakterii chorobotwórczych, co wpływa na łagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry. Bakterie probiotyczne znajdują się w niektórych produktach mlecznych oraz w specjalistycznych wyrobach farmaceutycznych.
Czy mając AZS lepiej brać prysznic czy kąpiel, aby nie podrażnić skóry?
Osoby chore na AZS codziennie powinny brać prysznic, a kilka razy w tygodniu kąpiel w wodzie z dodatkiem emolientu. Woda usuwa ze skóry alergeny, więc korzystne wpływa na łagodzenie objawów choroby, a emolienty wypełniają ubytki w naskórku, chroniąc go przed czynnikami zewnętrznymi. Kąpiel nie powinna być za gorąca, ponieważ wysoka temperatura wody niszczy warstwę ochronną naskórka, nie powinna być także za długa, wystarczy 10–15 minut. Jak najszybciej po wyjściu z wanny należy skórę posmarować maścią np. z serii Dr Michaels.
Jak dbać o dom mając AZS?
W mieszkaniu osoby chorej na AZS powinno być jak najmniej kurzu i roztoczy. Zimą należy mieszkanie wietrzyć dwa razy dziennie, ponieważ roztocza w temperaturze poniżej 15°C przestają się rozmnażać, a latem jak najczęściej otwierać okna. Na co dzień nie należy przegrzewać sypialni, temperatura w tym pomieszczeniu nie powinna być większa niż 20°C. Zaleca się spanie pod kołdrą i na poduszkach wykonanych z oddychających i hipoalergicznych materiałów – nie z wełny i nie wypełnione pierzem. Raz w tygodniu należy zmieniać pościel i ręczniki, przy czym dobrze jest prać je w 90°C. Nie zaleca się w mieszkaniu używania nawilżaczy powietrza, bo gromadzą pleśń, lepsze są oczyszczacze lub jonizatory.
W dziale Pytania i Porady znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na temat chorób skóry – łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i egzemy. Piszemy w nim o pielęgnacji skóry łuszczycowej, atopowej, z wypryskiem alergicznym i niealergicznym. Omawiamy przy użyciu jakich środków należy myć skórę łuszczycową – jak dbać o skórę przy łuszczycy, a nawet jak myć włosy przy łuszczycy. Poruszamy zagadnienia dotyczące łuski i wyprysków na ciele – w szczególności mechanicznego usuwania łuskij z ciała oraz wyprysków. Podpowiadamy czy łuskę i wypryski można zeskrobywać, zdrapywać, rozdrapywać, a nawet ściągać. Jeżeli tak, czy można zlikwidować łuskę łuszczycową i wypryski alergiczne przy pomocy peelingu z soli, peelingu kawitacyjnego czy peelingu enzymatycznego. Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania peelingu przy łuszczycy i atopowym zapaleniu skóry? W rubryce znajdziesz dodatkowo informacje o diecie w chorobach skóry – łuszczycy, egzemie, AZS. Odpowiemy także na najczęściej zadawane pytania, czy łuszczycą albo egzemą można się zarazić? Czy atopowe zapalenie skóry jest dziedziczne?