Pytania i porady na temat łuszczycy
PYTANIA I PORADY NA TEMAT ŁUSZCZYCY
Czy mogę myć skórę zwykłym mydłem?
Nie polecamy, gdyż zwykłe mydła wysuszają i tak już suchą skórę osoby chorej. Do codziennej pielęgnacji skóry polecamy specjalne mydła np. mydło Dr Michaels.
Czy można usuwać łuskę mechanicznie, np. poprzez tarcie lub zeskrobywanie?
Absolutnie nie. Łuskę należy usuwać stosując preparaty złuszczające np. nasz Żel Dr Michaels.
Słyszałam, że łuszczycy powinni dbać o dietę? Proszę o kilka wskazówek
Rzeczywiście, dla osób chorych na łuszczycę ważne jest jak się odżywiają. Z jadłospisu powinno się wyeliminować mięso i przetwory mięsne z wołowiny i wieprzowiny. Również nabiał, łącznie z białym pieczywem są przeciwwskazane. Należy wyeliminować tytoń, alkohol (a szczególnie piwo) oraz pomidory.Natomiast jak najbardziej polecane są ryby, mięso kury, indyka czy gęsi, warzywa, owoce, ciemne pieczywo.
Podobno niektóre rodzaje leków przyczyniają się do występowania łuszczycy. Jak to jest?
Rzeczywiście niektóre rodzaje leków mogą wpływać na uaktywnienie zmian łuszczycowych. Nie oznacza to, że trzeba odstawić te leki. Należy zapytać swojego lekarza, czy może zaproponować zamienniki dla tych lekarstw. Do leków które mogą negatywnie wpływać na zmiany łuszczycowe należą:beta blokery – zazwyczaj przepisywane osobom z nadciśnieniem i chorobami serca, a niektóre z nich mogą nasilać przebieg łuszczycy leki przeciwmalaryczne lit stosowany w leczeniu chorób psychicznych
Od 10 lat z niewielkimi przerwami stosuję sterydy? Czy to bezpieczne?
Sterydy stosowane przez dłuższy czas nie pozostają obojętne dla organizmu. Mogą powodować owrzodzenia skóry, ścieńczenie skóry, zmiany pigmentacji, większą podatność skóry na infekcje, trądzik posterydowy, posterydowe zapalenie skóry, niedoczynność nadnerczy czy rozwój cukrzycy.Pamiętać też należy, że często po odstawieniu sterydów choroba wraca bardzo szybko i niestety zwykle ze zdwojoną siłą.
Na jak długą remisję (okres bez objawów łuszczycy) mogę liczyć?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Każdy przypadek łuszczycy jest inny, każdy człowiek jest inny, ma inny układ immulogiczny, co innego wywołuje u niego zmiany łuszczycowe. Znamy przypadki, kiedy osoby stosujące nasze preparaty mają okres bezobjawowy liczony w latach, która w przypadku jednej z osób wynosi ponad 7 lat.
Czy łuszczyca jest uleczalna?
Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną. Chory ma okresy kiedy łuszczyca jest widoczna na ciele, ale może też mieć okresy kiedy jej nie ma (okres remisji). W dużej części przypadków, chory może doprowadzić do takiej sytuacji, że łuszczyca będzie w okresie remisji (czyli będzie przebiegała bezobjawowo). I taką rolę mają nasze preparaty.
Czy leczenie biologiczne jest bezpieczne?
Leczenie biologiczne, mówiąc w skrócie, polega na ingerencję w układ immulogiczny pacjenta. Jest to stosunkowo nowy rodzaj leczenia i nie są znane jego skutki podczas długotrwałego stosowania. Nie jest ono więc w pełni bezpieczne. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że leki te mogą np. powodować wzrost zachorowań na nowotwory.
Mam średnią intensywną łuszczycę pospolitą. Czy mogę skorzystać z leczenia biologicznego i ile to kosztuje?
Są 2 możliwości skorzystania z leczenia biologicznego: zakwalifikowanie się do grupy osób objętych programem rządowym (leczenie bezpłatne) lub leczenie komercyjne. W Pana przypadku wchodzi w grę tylko leczenie komercyjne, gdyż program rządowy jest przeznaczony tylko dla najcięższych przypadków łuszczycy.Niestety leczenie biologiczne jest bardzo drogie, od 60.000-70.000 zł do kilkuset tysięcy złotych rocznie.
Jak dużo osób choruje na łuszczycę?
Szacuje się że na świecie na łuszczycę choruje około 2 % ludzi, czyli ponad 140 milionów osób. Natomiast w krajach rozwiniętych jest to średnio około 4,6%. Są to dane Światowej Organizacji Zdrowia. Jednakże norwescy lekarze przez ostatnie 30 lat przeprowadzili badania na grupie 70.000 pacjentów chorych na łuszczycę i stwierdzili wyraźny wzrost częstości występowania łuszczycy z 4,8% w 1979 roku do 11,4% w 2008 roku.
Jestem chory na łuszczycę. Czy moje dziecko też będzie chore na łuszczycę?
Według Światowej Organizacji Zdrowia, jeśli łuszczycą dotkniętych jest oboje rodziców, ryzyko zachorowania dziecka wynosi 41%. Jeśli choruje jedno z rodziców – ryzyko wynosi 14%.
Czy łuszczyca jest zaraźliwa?
Łuszczyca jest przewlekłą, nieuleczaną chorobą skóry i w przeciwieństwie do innych chorób dermatologicznych np. grzybicy skóry gładkiej, liszajca czy różyczki – nie należy do chorób zakaźnych czy pasożytniczych. Oznacza to, że łuszczycą nie można się zarazić. Przebywając w jednym pomieszczeniu z osobą cierpiącą na łuszczycę czy korzystając ze wspólnych sprzętów gospodarstwa domowego, nie ma możliwości zarażenia się chorobą. Należy podkreślić, że łuszczyca nie wywołuje żadnych infekcji, więc nie można się zarazić, zainfekować. Warto wiedzieć: Coraz większa liczba lekarzy dermatologów skłania się ku stwierdzeniu, że łuszczyca jest chorobą o podłożu genetycznym i dziedzicznym. Okazuje się bowiem, że z roku na rok wzrasta liczba pacjentów łuszczycowych, u których w rodzinie wystąpiły przypadki zachorowań na łuszczycę. Test genetyczny na łuszczycę na łuszczycę i dowiedz się czy Ty, lub ktoś z Twoich bliskich (np. Twoje dziecko), nie odziedziczył predyspozycji do tej choroby.