Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Białe plamki na paznokciach - co oznaczają? Czy to łuszczyca?

2017-07-09
Białe plamki na paznokciach - co oznaczają? Czy to łuszczyca?Białe plamki na paznokciach często stanowią tylko defekt kosmetyczny – ale mogą także stanowić przejaw poważniejszego problemu zdrowotnego.  Warto wiedzieć, jakie są przyczyny powstawania białawych przebarwień na płytce paznokciowej, ponieważ nasze paznokcie są jak lustro, z którego można wyczytać wiele informacji na temat naszego stanu zdrowia.

Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Mleczne zmiany na paznokciach w medycynie określane są jako leukonychia. Nazwa ta wywodzi się z greki, i oznacza dosłownie „biały palec”. Zmiana koloru może przybierać kształt pasków, plamek (pojedynczych lub licznych na jednej płytce paznokcia), a nawet obejmować całą powierzchnię paznokcia. Nie zawsze muszą stanowić powód do niepokoju, ale dla osób, które mają rozpoznane niektóre choroby narządów wewnętrznych mogą służyć jako „barometr”, informujący o nawrotach lub pogorszeniu przebiegu choroby. Czasami jednak białe plamki na paznokciach występują również u osób całkowicie zdrowych – stąd nie zawsze powinny być powodem do niepokoju.

Przyczyny powstawania

Jedną z częstszych przyczyn powstawania białych plamek na paznokciach są urazy mechaniczne. Te mogą być wynikiem np. złego nawyku gryzienia paznokci. W ten sposób najczęściej powstają pojedyncze, białe znamiona. Chociaż nie ma metody, która pozwoliłaby na zniknięcie tak powstałej plamki – dobrą wiadomością z pewnością jest fakt, iż w miarę wzrostu paznokcia problem zniknie samoistnie. Jednak, jeżeli defekt ma związek z np. niedoborem żelaza czy cynku w diecie, białe plamki na paznokciach będą nawracać. Jeżeli zmiany pojawiają się okresowo, powinno to być sygnałem alarmowym, iż może nam brakować jednego (lub obu) z tych pierwiastków oraz innych witamin. U osób, które pracują w przemyśle metalurgicznym, leukonychia bywa również objawem zatrucia ołowiem.

Leukonychia może być również przejawem łuszczycy. W tej chorobie płytka może rosnąć szybciej i stawać się grubsza niż u zdrowych osób. Ponadto, na jej powierzchni występują wgłębienia, podobne do tych widocznych na naparstku (pitting). Końce paznokci mogą się rozdwajać (co zwane jest onycholizą) a stan zapalny powodować powstawanie małych krwiaków, i przebarwień. Łuszczyca paznokci bywa wyjątkowo oporna na leczenie, które często wymaga stosowania różnych środków – w tym sterydów aplikowanych miejscowo, fototerapii UVB, a nawet leczenia za pomocą nowoczesnych leków biologicznych.

Warto jednak sprawdzić, czy widoczne zmiany nie są spowodowane np. grzybicą paznokci czy egzemą, dlatego konieczna bywa bardziej specjalistyczna diagnostyka. Białe paznokcie mogą towarzyszyć chorobom nerek i wątroby, w których dochodzi do deficytów białek, a w szczególności – albuminy. Pojawienie się plamek u osób z rozpoznaniem tych chorób to ważny sygnał, który powinien zmusić do zasięgnięcia porady lekarskiej. Zwykle białe plamki jednak nie są jedynym przejawem tych schorzeń. Dla przykładu, w chorobach zapalnych jelit, którym towarzyszą bóle brzucha oraz silne biegunki leukonychia również będzie jednym z przejawów poważniejszego schorzenia. Warto również wspomnieć, iż czasem problem występuje rodzinnie, a winę za to ponoszą geny.

Jak je leczyć?

Jeśli znana jest przyczyna leukonychii, często najważniejsze jest jej usunięcie – np. uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów, leczenie chorób narządów wewnętrznych oraz chorób skórnych. Warto włączyć do diety zielone warzywa (np. jarmuż, szpinak), które są bogate w składniki odżywcze, i zawierają niewiele kalorii. Tymczasowym wyjściem może być używanie lakierów do paznokci, co pozwoli na zamaskowanie defektu. Niemniej jednak jeśli ciągle borykamy się z problemem białych plamek na paznokciach – warto zasięgnąć porady u specjalisty.

Zdjęcia

Co oznaczają białe plamki na paznokciach? Czy to jest groźne
autor: Keitei

O czym świadczą białe plamki na paznokciach?
autor: Londonsista

Białe paznokcie - skąd biorą się plamki?
Czemu na paznokciach pojawiają się białe plamki?
autor: Alborz Fallah

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017

Polecane

Oszczędzasz35,00 zł
Zestaw na łuszczycę stóp i dłoni

Zestaw na łuszczycę stóp i dłoni

421,00 zł386,00 zł
Oszczędzasz98,00 zł
Zestaw powiększony na łuszczycę paznokci

Zestaw powiększony na łuszczycę paznokci

527,00 zł429,00 zł
pixel