U prawie 40% kobiet ciąża łagodzi przebieg łuszczycy, autoimmunologicznej choroby objawiającej się powstawaniem na ciele grudkowatych wykwitów. Kilka tygodni po porodzie dochodzi jednak do ponownej manifestacji schorzenia.
Łuszczyca jest nie tylko chorobą skóry. Może mieć przebieg wieloukładowy ze względu na to, że jej cechą charakterystyczną jest proces zapalny toczący się w organizmie. Dlatego w grupie osób cierpiących na dermatozę spotyka się zwiększoną ilość zachorowań na cukrzycę, serce i otyłość.
Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, która dotyka w Polsce jedną na czterdzieści osób. Jest chorobą nieuleczalną, dlatego warto wiedzieć, iż stosowanie odpowiedniej diety przez chorych może zdecydowanie ograniczyć jej objawy.
Leczenie łuszczycy musi być ukierunkowane na kilka jej głównych objawów. Dlatego obok terapii miejscowej preparatami złuszczającymi, podaje się preparaty o działaniu modyfikującym zaburzony szlak odpowiedzi odpornościowej. Jednym z takich produktów jest stosowany od 50 lat metotreksat. Nie pozostaje on jednak obojętny dla organizmu.
Kiedy zmiany łuszczycowe pojawiają się na twarzy, choroby nie da się ukryć. Mimo iż łuszczyca twarzy uznawana była za rzadką – to twierdzenie okazało się być dalekie od prawdy. Według szacunków koreańskich dermatologów, w trakcie całego życia zmiany na twarzy pojawiają się u 2/3 pacjentów z łuszczycą, i często świadczy to o ciężkim przebiegu choroby.
Łuszczyca, jako powszechna i nieuleczalna choroba skóry, posiada okresy remisji oraz nawrotów. Stąd popularnie stosuje się terapie skojarzone, czyli połączenie kilku metod leczenia, aby uzyskać najbardziej optymalny efekt, poprzez testowanie reakcji organizmu na poszczególne środki.