Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Posterydowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy i zdjęcia

2017-08-13
Posterydowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy i zdjęciaJest to spowodowane indywidualnym przebiegiem choroby oraz wielorakimi czynnikami wpływającymi na stan skóry pacjenta i jego kondycję w danym okresie. Leczenie łuszczycy powinno być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza, który współpracuje z pacjentem, aby dobrać najlepszą formę terapii i uniknąć okresów zaostrzenia choroby. Ze względu na ewentualny wpływ etiologiczny, leczenie powinno polegać na eliminacji czynników, które mogą wywołać bądź zaostrzyć objawy. U większości chorych wystarczające jest leczenie miejscowe.

Jedną z opcji leczenia są preparaty na receptę, do stosowania miejscowego, są to m.in.: połączenie kalcytopotriolu i betametazonu, synteza witaminy D i sterydu), a także kortykosteroidy. Kalcypotriol/dipropionian mają działanie regulujące zaburzony w łuszczycy cykl keratynocytowy, powoduje zmniejszenie narastania komórek skóry, natomiast dipropionian wykazuje działanie przeciwzapalne.

Leczenie tego typu preparatami trwa okresowo, według zaleceń lekarskich (z reguły kilka tygodni, maksymalna ilość to 100g na tydzień). Preparaty kortykosteroidowi zawierają hormony, które, choć skuteczne, powodują częste nawroty, a także pojawienie się skutków ubocznych w postaci: trądziku, teleangiektazji (rozszerzenie kapilarnych naczyń krwionośnych skóry), zaniku skóry oraz objawów ogólnych organizmu w reakcji na wchłanianie leku. Sterydy są stosowane głównie miejscowo, w postaci żeli, maści, kremów, szamponów oraz płynów, zwłaszcza na skórę głowy ale także na twarz, w przeciwieństwie do powyżej wymienionych preparatów (które nie mogą być używane na twarz). Przepisywane są więc zazwyczaj pacjentom, którzy cierpią na łuszczycę zlokalizowaną we wrażliwych miejscach.

W przypadku leczenia sterydami istotne jest to, że nagłe przerwanie leczenia niesie ze sobą ryzyko pojawienia się wzmożonych objawów chorobowych. Czas nie jest również  sprzymierzeńcem tej formy terapii - jego upływ z reguły powoduje mniejszą jej efektywność ze względu na uodpornienie się łuszczycy na działanie stosowanego specyfiku. Zatem panaceum w leczeniu sterydowym powinna być informacja, iż naczelną zasadą skutecznego działania jest użycie najmniejszego stężenia leku.

Przyczyny i objawy posterydowego zapalenia skóry

Niestety oprócz walorów opisanych powyżej, terapia sterydami  wywołuje silną reakcję skóry w postaci stanu zapalnego, który może utrzymywać się długi czas i utrudniać pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Chociaż leki sterydowe stosowane są od dawna, a na początku wywoływały entuzjazm wśród pacjentów, to obecnie wiadomo, że szybka terapia sterydowa niesie ze sobą także liczne skutki uboczne takie jak: przebarwienia skóry, wtórne zakażenia bakteryjne oraz wirusowe, wspomniane wcześniej nawroty, a w rezultacie nawet: lekooporność łuszczycy. Cechą leków sterydowych jest ich wchłanianie do krwioobiegu, co wpływa na cały organizm, może być zagrożeniem dla zdrowia(zaburzenia hormonalne, uszkodzenia układu kostnego).

Objawami posterydowego zapalenia skóry jest zaognienie obszaru objętego łuszczycą oraz tachyfilaksja, czyli zjawisko braku reakcji na zastosowanie leku. Posterydowe zapalenie skóry jest więc uzależnieniem od działania preparatów ze sterydami, stosowanych zewnętrznie w leczeniu łuszczycy. Skłonność do przyzwyczajenia skóry do sterydów jest kwestią indywidualną: u jednych pacjentów może nastąpić już po kliku tygodniach stosowania leku na bazie sterydów, a u innego pacjenta dopiero po kilku latach. Znaczenie ma obszar, na który nakładano preparaty ze sterydami oraz stężenie zastosowanego sterydu. Warto wiedzieć, iż nawet zdrowa skóra jest w stanie uzależnić się od leków sterydowych.

Zdjęcia – jak wygląda posterydowe zapalenie skóry




 

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017

Polecane

pixel