Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Charakterystyka wyprysku niealergicznego

2017-04-20
Charakterystyka wyprysku niealergicznegoNiektóre rodzaje egzemy, czyli wyprysku skórnego, nie mają podłoża alergicznego. Wywołuje je wówczas najczęściej stres, substancje drażniące skórę, inne choroby współistniejące. Często jednak przyczyny powstawania zapalenia nie są do końca poznane, a zdarza się, że chorobą może być wtórnie wikłana alergią. Najczęściej spotykanym rodzajem wyprysku niealergicznego jest podrażnienie wywołana działaniem na skórę środków chemicznych w dużym stężeniu. Są to zwykle środki piorące, konserwujące, mydła, roztwory kwasów i zasad oraz detergenty. Częsty kontakt z tymi substancjami prowadzi do maceracji i uszkodzenia skóry, a co za tym idzie wywołuje stan zapalny. Z tym rodzajem egzemy najlepiej walczyć przy użyciu preparatów przeciwzapalnymych i odpowiednią pielęgnacją, zaleca się także unikanie kontaktu z danymi substancjami chemicznymi.

Wyprysk łojotokowy

Łojotokowe zapalenie skóry charakteryzuje się występowaniem zmian rumienionych o tendencji do złuszczania. Nie wiadomo dokładnie, co przyczynia się do jego wystąpienia, jednak dużą rolę odgrywa infekcja drożdżakami, do której prowadzi spadek odporności w wyniku stresu oraz podrażnienie skóry źle dobranymi kosmetykami. Wyprysk pojawia się najczęściej na owłosionej skórze głowy i okolicach zausznych, na twarzy, na dekolcie (okolice mostka) i między łopatkami. Długotrwały proces zapalny może prowadzić do przerzedzenia się włosów. U dorosłych łojotok przybiera postać przewlekłą i nawrotową, wracając najczęściej jesienią i zimą. Kuracja obejmuje produkty przeciwhistaminowe, podaż wapnia i witaminy C, a niekiedy także preparatów bakteriobójczych. Ponadto zaleca się odpowiednią pielęgnację skóry.

Wyprysk pieniążkowaty

Ta odmiana egzemy charakteryzuje się występowaniem ognisk wypryskowych wyraźnie oddzielonych od otoczenia, które kształtem przypominają monetę – stąd nazwa. Wyprysk atakuje przeważnie osoby w średnim wieku. Przyczyną egzemy jest zakażenie bakteryjne, którego ognisko zlokalizowane jest wewnątrz organizmu, przy czym w większości przypadków etiologii i tak nie można się ustalić. Zdarza się także, że wyprysk pieniążkowaty zostaje powikłany odczynem alergicznym. Zmiany lokalizują się najczęściej w obrębie tułowia, kończyn, a zapalenie ma charakter przewlekły i nawrotowy. Terapia obejmuje antybiotykoterapię w celu usunięcia zakażenia bakteryjnego. Zaleca się także przyjmowanie preparatów przeciwhistaminowych, wapnia i kwasu askorbinowego.

Wyprysk podudzi

Odmianą wyprysku atakującego głównie osoby starsze jest wyprysk podudzi. Do jej powstania prowadzi zwykle zespół żylakowy, czyli przewlekła niewydolność układu żylnego. Niedotleniona skóra ulega maceracji, towarzyszące jej ucisk, infekcje bakteryjne, urazy i podrażnienia wywołane środkami chemicznymi przyczyniają się do powstawania owrzodzenia i wysypki. Zmiany mogą zajmować nie tylko kończyny dolne, ale i tułów i twarz. W niektórych przypadkach powstawanie wyprysków może nasilać uczulenie na kosmetyki, konserwanty, barwniki czy detergenty. Kuracja obejmuje zwalczanie nadciśnienia i unikanie kontaktu ze środkami drażniącymi. Lekarz zaleca ponadto preparaty przeciwhistaminowe i przeciwzapalne. Powinno się także prawidłowo pielęgnować skórę delikatnymi preparatami myjącymi i nawilżającymi, które łagodzą ogniska zapalne.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017

Polecane

pixel