Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Diagnostyka wyprysku skórnego

2017-03-09
Diagnostyka wyprysku skórnegoAby móc pozbyć się egzemy – choroby skóry, objawiającej się czerwonawą wysypką i świądem – należy ją prawidłowo zdiagnozować. Podstawą rozpoznania jest wywiad z pacjentem, a następnie przeprowadzenie skórnych testów alergicznych. Jeśli alergia zostanie wykluczona, bierze się pod uwagę inne niż uczulenie przyczyny wyprysku. Lekarz dermatolog badający osoby z egzemą na początku zbiera szczegółowy wywiad, dzięki któremu może ocenić, czy incydenty chorobowe zdarzały się w danej rodzinie. Egzemę wywołuje wiele czynników, ponadto ma ona podłoże genetyczne i może być dziedziczona, wiec stwierdzenie jej u któregoś z rodziców pacjenta jest dla specjalisty cenną wskazówką. Podczas wywiadu lekarz może się także dowiedzieć, czy pacjent żyje w silnym stresie, czy stwierdzono u niego alergię lub nadwrażliwość na jakąś substancje, czy pracuje w miejscu podwyższonego ryzyka (fabryka, warsztat samochodowy).

Egzema a testy alergiczne

Podstawową metodą diagnostyki egzemy są punktowe testy skórne, za pomocą których sprawdza się, czy pacjent jest uczulony na jakąś grupę alergenów. Badanie polega na umieszczeniu kropli roztworu z alergenem na skórze przedramienia, a następnie nakłuciu skóry w obrębie owej kropli. Podczas jednego testu można zbadać reakcję na kilkanaście różnych alergenów. Aby otrzymać prawidłowe wyniki, wykonuje się jeszcze nakłucia wokół kropili soli fizjologicznej i histaminy. Miejsce z solą nie powinno dać żadnych objawów, a miejsce z histaminą powinno zacząć swędzieć. Uczulający pacjenta alergen wywoła powstanie bąbla i rumienia w miejscu próby. Porównując z reakcją skórną na histaminę i sól fizjologiczną, można stwierdzić, czy przypadkiem rumienia nie wywołuje samo nakłucie. Badanie obejmuje pyłki roślin, białka zwierząt i produkty spożywcze.

Diagnostyka wyprysku zawodowego

Wyprysk zawodowy, który stwierdza się u osób pracujących z chemikaliami, diagnozuje się także na podstawie testów naskórkowych. Na zdrową skórę pleców nanosi się niewielkie ilości substancji, zakrywa dane miejsce plastrem, a po upływie dwóch dni odczytuje się wyniki. Podstawowy zestaw wykorzystywany do testów zawiera siedem grup alergenów: metale, składniki gumy, p-fenylenodiaminę, żywice, preparaty zewnętrzne i zaróbki (w tym siarczan neomycyny, alkohole wełny owczej, benzokainę), konserwanty (np.  formalinę), substancje zapachowe (takie jak balsam peruwiański). Podobnie jak w standardowych testach, jeśli pacjent uczulony jest na dana substancję, na skórze pojawi się reakcja alergiczna. Osoby cierpiące na egzemę, która wywołują związki chemiczne, powinny w pracy stosować odzież ochronną.

Co to jest wyprysk niealergiczny

Jeśli w testach skórnych nie stwierdzono alergii, należy wziąć pod uwagę wyprysk niealergiczny. Wywoływany jest zazwyczaj poprzez kontakt z czynnikami drażniącymi, np. detergentami, środkami piorącymi, farbami. Zmiany skórne przypominają egzemę o podłożu uczuleniowym, ponieważ uszkodzenie skóry prowadzi do uwalniania białek zapalnych wywołujących wysypkę i świąd. Walka z tego typu wypryskiem jest jednak łatwiejsza – należy unikać kontaktu z chemikaliami i odpowiednio pielęgnować skórę. W cięższych jego postaciach specjalista przepisuje preparaty przeciwzapalne i przeciwświądowe.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017

Polecane

Oszczędzasz35,00 zł
Zestaw podstawowy na atopowe zapalenie skóry (AZS)/egzemę

Zestaw podstawowy na atopowe zapalenie skóry (AZS)/egzemę

421,00 zł386,00 zł
pixel