Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Czym jest egzema?

2017-08-09
Czym jest egzema?Egzemą, inaczej wypryskiem, nazywamy zbiór chorób objawiających się zmianami skórnymi oraz świądem. Aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia, należy w pierwszej kolejności określić przyczynę wysypki. Egzema najczęściej wywoływana jest przez kontakt z alergenem – pyłki roślin, sierść zwierząt, niektóre pokarmy, a walka z nią obejmuje nie tylko podaż leków, ale także odpowiednią pielęgnację skóry.   Egzema to klasyczny problem dermatologiczny, który objawia się zapaleniem jej wierzchnich warstw. Powstałe zmiany obejmują naskórek i warstwę brodawkowatą. Egzema nie ma podłoża infekcyjnego – oznacza to, że nie wywołują jej bakterie ani wirusy. Może, choć nie musi, mieć natomiast podłoże alergiczne – wówczas do zmian prowadzą nieszkodliwe białka znajdujące się w otoczeniu chorego, na które jego układ odpornościowy reaguje jak na potencjalne źródło zakażenia.

Przyczyny powstawania egzemy

Egzemą nazywamy zbiór różnych chorób skóry charakteryzujących się wykwitami skórnymi. Niemniej mówiąc o egzemie najczęściej bierze się pod uwagę jej dwie postacie: wyprysk alergiczny (ostry lub podostry) oraz wyprysk kontaktowy niealergiczny. Pierwszy z nich wywoływany jest przez kontakt z alergenem – pokarmowym, wziewnym, kontaktowym – na który dana osoba jest uczulona. Do wystąpienia drugiego z nich przyczynia się kontakt z substancją drażniącą – środkiem piorącym, detergentem, roztworem kwasów i zasad – która uszkadza barierę ochronną naskórka.

Objawy egzemy

W wyniku kontaktu z alergenem lub czynnikiem drażniącym, na skórze pojawiają się czerwone grudki, które z czasem zamieniają się w pęcherzyki mające tendencję do pękania. Zmiany mogą przeobrażać się następnie w bolesne nadżerki, które ulegają zakażeniu. W przebiegu infekcji drobnoustrojami dochodzi do ropienia zmian, ponadto okolica zajęta egzemą jest tkliwa, bolesna, mocno zaczerwieniona, niekiedy brzydko pachnie. Zmiany skórne w przebiegu egzemy mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele, w zależności od postaci choroby, ale najczęściej w okolicach łokci, kolan, kostek, nadgarstków, na twarzy i klatce piersiowej. Egzemie może towarzyszyć świąd.

Jak pozbyć się wyprysków?

W celu uniknięcia egzemy powinno zacząć się od wykrycia drażniącej lub uczulającej substancji. Jeśli chory cierpi na alergiczną postać choroby, powinien w pierwszej kolejności skonsultować się z alergologiem, a następnie zacząć przyjmować stosowne leki. Zaleca się także usunąć z własnego otoczenie potencjalne źródło alergenów: kołdrę z pierzem, kwiaty doniczkowe, zwierzęta, czy wykluczyć z diety uczulające pokarmy. Podobnie postępuje się w wypadku wyprysku niealergicznego, wywołanego czynnikami drażniącymi – należy unikać kontaktu z potencjalnym szkodliwym środkiem (np. farby, kleje, metale, tkaniny).

Pielęgnacja skóry

Równie ważna, co leczenie, jest odpowiednia pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry. Należy myć ciało delikatnymi preparatami przeznaczonymi dla alergików oraz stosować odpowiednio dobrane kosmetyki, które mają łagodny skład, przyśpieszający gojenie się zmian skórnych. Lekarze polecają do kąpieli stosowanie emolietnów, czyli preparatów o właściwościach myjących, które jednocześnie odbudowują płaszcz lipidowy naskórka. Na swędzące wykwity należy stosować mokre opatrunki, które łagodzą uczucie świądu. Skóry nie wolno drapać, bo może prowadzić to do zakażenia, np. gronkowcem złocistym.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017

Polecane

Oszczędzasz35,00 zł
Zestaw podstawowy na atopowe zapalenie skóry (AZS)/egzemę

Zestaw podstawowy na atopowe zapalenie skóry (AZS)/egzemę

421,00 zł386,00 zł
pixel