Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Łuszczyca na łokciach – leczenie i zdjęcia

2017-01-20
Łuszczyca na łokciach – leczenie i zdjęciaŁuszczyca pospolita(z łac. psoriasis), posiada wiele rodzajów, które rozróżniamy także ze względu na ich położenie w określonych partiach ciała. Formy łuszczycy różnią się także intensywnością zmian oraz rodzajem łuski, która jest charakterystycznym objawem w tej chorobie. Zasadniczo stosuje się podział łuszczycy na dwa główne podziały: łuszczycę zwyczajną oraz łuszczycę krostkową. Łuszczyca dość powszechnie umiejscowiona jest na łokciach. Występowanie schorzenia w pobliżu dużych stawów, takich jak staw łokciowy bądź kolanowy to specyfika tego schorzenia. Charakterystyczną cechą tej odmiany łuszczycy jest symetryczność, która polega na równomiernym rozłożeniu zmian skórnych na wszystkich zajętych stawach, a więc na obydwu łokciach. Zmiany mają często identyczną wielkość oraz klasyfikację rodzajową.

Leczenie łuszczycy na łokciach

Ponieważ łuszczyca łokciowa jest rodzajem łuszczycy zwyczajnej, więc sposoby jej leczenia są takie same. Należą do nich:
  • fototerapia
  • klasyczne leki ogólne, takie jak: cyklosporyna A, metotreksat, pochodne kwasu fumarowego, hydroksymocznik, azatiopryna, glikokortykosteroidy systemowe
  • leki biologiczne
  • leczenie skojarzone
W zależności od tego, w jakim stadium znajduje się chory, dostosowany jest rodzaj terapii, bądź zmiana dotychczasowej. Oprócz terapii lekami i fototerapii zalecane jest jednoczesne stosowanie preparatów miejscowych. Terapia miejscowa powoduje przyspieszenie terapii klinicznej oraz wywołuje zmniejszenie dawki leku ogólnego. Fototerapia, ze względu na niski koszt leczenia, stanowi obecnie jedną z najpowszechniejszych form terapii łuszczycy zwyczajnej, oprócz leczenia miejscowego, natomiast przed zastosowaniem leczenia ogólnego. W przypadku łuszczycy łokciowej można stosować fototerapię miejscową. W przypadku zastosowania terapii ogólnej lekami, poprawę stanu pacjenta obserwuje się po upływie 4-6 tygodni od jej rozpoczęcia. Kwas fumarowy, hydroksymocznik, azatiopryna, to najrzadziej stosowane formy leczenia tej odmiany łuszczycy, ze względu na ograniczone dane na temat ich skuteczności.

Łuszczyca na łokciach – zdjęcia pacjentów



Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017

Polecane

pixel