Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Łuszczyca rąk - widoczna, wstydliwa choroba?

2017-01-20
Łuszczyca rąk - widoczna, wstydliwa choroba?Wielu może sądzić, że łuszczyca jest wyłącznie chorobą „kosmetyczną”. Ale to nieprawda. Szczególnie w przypadku łuszczycy dłoni oraz stóp, które uniemożliwiają pracę, społeczne życie a nawet – normalne funkcjonowanie. Mimo, iż dłoń stanowi zaledwie 1% powierzchni naszego ciała, żadna inna lokalizacja nie wiąże się z takim cierpieniem, i nie ma tak szerokiego wpływu na wszystkie niemal sfery życia, jak podają amerykańscy dermatolodzy. Dlatego łuszczyca dłoni wymaga zupełnie odmiennego podejścia terapeutycznego. Łuszczyca dłoni nie dotyczy wszystkich osób z tym schorzeniem. Zdarza się nieco rzadziej niż u 1 na 3 osoby z łuszczycą plamistą. Ci pacjenci napotykają liczne problemy z codziennymi czynnościami. Ponadto, ponieważ zmiany trudno jest ukryć – postrzegają je jako „stygmat” choroby, który może mieć rujnujący wpływ na ich samoocenę. Pacjenci z łuszczycą dłoni czują się odrzuceni przez bliskich, których kochają, pozbawieni wartości, co jeszcze bardziej utrudnia im walkę trudnościami codziennego dnia. Co więcej, odczuwają dyskomfort związany z pękaniem skóry oraz krwawieniami, co bywa dotkliwie bolesne.

Jak wygląda łuszczyca skóry dłoni?

Zmiany łuszczycowe na skórze dłoni mogą mieć różny charakter. Jak mówią autorzy publikacji w Journal of the American Adacemy of Dermatology, około połowa z nich ma zmiany przypominające zrogowaciałą skórę, określane w medycznym żargonie „hiperkeratotycznymi”. U około 16% - zmiany przybierają charakter krostek a u pozostałych pacjentów, występuje forma mieszana. Inne zmiany, czasem przybierające formę palmar pustulosis (krostkowicy) nie są tak naprawdę łuszczycą – ale często oba schorzenia idą w parze. Zmiany na dłoniach rzadko są drobne. W zdecydowanej większości są na tyle rozległe, że nie pozwalają na wykonywanie wielu aktywności – w tym ćwiczeń, które sprzyjają zachowaniu prawidłowej wagi. To napędza błędne koło, gdyż otyłość potęguje stan zapalny i wysiew nowych zmian – informuje British Journal of Dermatology.

Mała powierzchnia ciała, wymagająca bardziej zdecydowanych środków

Leczenie łuszczycy dłoni, mimo iż powierzchnia jest niewielka – wymaga znacznie silniejszych leków niż w innych regionach ciała. Typowym leczeniem łuszczycy skóry rąk jest stosowanie miejscowo silnie działających leków sterydowych – o większej sile działania niż w przypadku innych regionów ciała. Preparaty zawierające smołę, oraz kwas acetylosalicylowy (aktywny składnik aspiryny), dodatkowo zwiększają ich skuteczność. Kalcypotriol, składnik wielu maści również jest w tym przypadku zalecany – ale należy uważać, aby preparat nie miał kontaktu z wrażliwą skórą twarzy, zauważa National Psoriasis Foundation. Gdy te nie działają, przepisuje się leki działające ogólnie na cały organizm, jak cyklosporynę, która wycisza nadmiernie aktywny układ odpornościowy, oraz retinoidy (pochodne witaminy A), spowalniające nadmiernie szybki podział komórek skóry. Dodatkowo stosowana jest terapia światłem PUVA. Dopiero gdy wszystkie remedia zawodzą, pacjentom proponuje się leczenie biologiczne. To -chociaż pozwala osiągnąć niemal całkowite zniwelowanie objawów u nawet ponad ¾ pacjentów – jest najbardziej obciążająca dla organizmu. Dostępnych jest wiele takich leków (np. etanercept, infliximab), ale różne rodzaje łuszczycy reagują odmiennie na ich podawanie, a ponieważ działania niepożądane mogą być poważne – takim leczeniem musi zajmować się specjalista. Z łuszczycą rąk nie ma żartów. Jednak poza samym stosowaniem leków radzimy, aby nie zapominać o odpowiedniej pielęgnacji za pomocą nawilżających balsamów i mycia z użyciem delikatnych mydeł, dedykowanych dla osób z łuszczycą. Te mogą zdecydowanie poprawić stan skóry, i ograniczać jej pękanie. Wielu pacjentów obawia się stosowania leków sterydowych, które przy dłuższym stosowaniu sprawiają, że skóra staje się cienka i jeszcze bardziej podatna na uszkodzenia. Jednak gdy te leki używane są pod kontrolą lekarza specjalizującego się w chorobach skóry, takie zjawiska rzadko mają miejsce.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017

Polecane

Oszczędzasz35,00 zł
Zestaw na łuszczycę stóp i dłoni

Zestaw na łuszczycę stóp i dłoni

421,00 zł386,00 zł
pixel