Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Zapobieganie podrażnieniom skóry – poradnik

2017-05-20
Zapobieganie podrażnieniom skóry – poradnikSkóra jest największym narządem naszego ciała. Jednocześnie żaden inny z naszych narządów nie jest tak silnie eksponowany na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Stąd właśnie skóra zapewnia nam barierę ochronną przeciw promieniowaniu UV, chroni przed wnikaniem bakterii, jak również bierze udział w odczuwaniu bodźców oraz regulacji temperatury ciała. Jednak właśnie z powodu jej funkcji często jest wystawiana na czynniki drażniące.

Dlatego należy ją odpowiednio chronić – szczególnie, jeżeli jest na nie bardzo wrażliwa, jak skóra atopowa. Atopowe zapalenie skóry często spotykane jest u mniejszych dzieci. Zazwyczaj jednak problem nie przeciąga się na szczęście do dorosłości. Można sobie zadawać pytanie, dlaczego tak się dzieje? Zrozumienie aspektów związanych z rozwojem dziecka pozwala zrozumieć, dlaczego skóra małych dzieci jest bardziej skłonna do podrażnień niż dorosłych, i jak można ich unikać. U dziecka w łonie matki jej rozwój  kończy się dopiero w 34 tygodniu ciąży. Wtedy dopiero warstwa martwych keratynocytów – komórek budujących skórę – osiąga grubość odpowiednią dla pełnienia swojej funkcji ochronnej, podają specjaliści na łamach Advances in Wound Care.

Dlatego dzieci urodzone przedwcześnie są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury oraz wilgotności. W miarę dorastania, pewne cechy naszej skóry ulegają wyraźnym zmianom. Skóra noworodka w kilka miesięcy po urodzeniu zawiera mniej lipidów, niż skóra dorosłych, i wydziela mniejsze ilości sebum. Dlatego łatwo ulega ona przesuszeniu, co spowodowane jest brakiem tłuszczowej „otoczki”.

Z kolei całkowita zawartość wody po narodzeniu, w prawidłowych warunkach, jest znacznie wyższa niż u dorosłych. Skóra małych dzieci jest ponadto jest też bardziej wrażliwa na promieniowanie UV. Stąd prawdopodobnie oparzenia słoneczne w wieku dziecięcym, do których dochodzi znacznie łatwiej, wiążą się z wysokim ryzykiem rozwoju czerniaka w przyszłości, sugerują autorzy publikacji w Journal of Investigative Dermatology.

Podrażnienia skóry w AZS

Ze względu na różnice w fizjologii skóry u dorosłych i dzieci, znacznie częściej u najmłodszych powstają zaczerwienienia, wysypki, oraz drobne uszkodzenia. Mniejsza ochronna warstwa lipidów sprawia, iż skóra jest bardziej narażona na utratę zawartej w niej wody. A skóra noworodka, jak wyżej zaznaczano, zawiera jej więcej, stąd jej wyższe zapotrzebowanie. Dzięki temu jest gładka i właściwie napięta. Dlatego najważniejszym sposobem ochrony skóry noworodka jest zapewnienie jej właściwej ilości środków nawilżających (humektantów), co sprzyja zachowaniu jej funkcji ochronnej, a także poprawia działanie leków w formie maści.

Jak zaznaczają jednak specjaliści dermatologii na stronie emedicine.medscape.com, kosmetyki stosowane w kąpieli muszą mieś neutralne pH, które u dzieci jest nieco wyższe (ok. 6,3-7,5), niż u dorosłych (5-5,5). Jeśli mydła działają drażniąco i przesuszająco na skórę dziecka, można stosować specjalne lotiony i kremy, które jednocześnie ją oczyszczają, podobnie jak mydła.

Jak unikać podrażnień?

Zadbanie o właściwe uwodnienie skóry to tylko pierwszy krok w unikaniu podrażnień. Po kąpieli, która nie powinna być zbyt gorąca (ponieważ może nasilać świąd), konieczne jest nałożenie na nią ochronnej warstwy emolientu. Emolienty kojarzą nam się najczęściej z wazeliną, lub podobnymi tłustymi kremami. Jednak znacznie bardziej skuteczne są dermokosmetyki z ceramidami. Autorzy badania opublikowanego w The Journal of Investigative Dermatology stwierdzili, iż stan skóry 22 z 24 dzieci już po 3 tygodniach uległ znamiennej poprawie (według punktacji SCORAD). Ponadto wykazano, iż ceramidowe emolienty cechują się nie tylko wysoką skutecznością, ale również dobrym profilem bezpieczeństwa. Kiedy już wiemy, jak zadbać o skórę, konieczne będzie jeszcze wyeliminowanie czynników pogarszających zmiany. Zapobieganie podrażnieniom skóry polega na zaprzestaniu stosowania drażniących proszków do prania, ubranek z syntetycznych tkanin oraz alergenów z otoczenia. Dobra podstawa w postaci odpowiedniej pielęgnacji może zwiększyć odporność skóry na uszkodzenia, odtwarzając jej funkcję naturalnej bariery. Jednak kolejnym – jeśli nie pierwszym -krokiem powinno być wyeliminowanie z otoczenia tych czynników, które powodują powstawanie podrażnień.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017

Polecane

pixel