Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Humektanty – naturalne środki nawilżające

2017-02-09
Humektanty – naturalne środki nawilżająceHumektanty to składniki znajdowane w licznych pielęgnacyjnych kosmetykach. Tworzą one taką „pułapkę wodną”, która ściąga wodę ze skóry właściwej do warstwy naskórkowej skóry, a także zatrzymują tam wodę ze środowiska zewnętrznego. Dzięki temu, skóra staje się bardziej napięta, gładsza i wygląda młodziej. Dlatego te składniki znajdujemy nie tylko w specjalnych dermokosmetykach przeznaczonych do skóry atopowej, ale również... w kremach przeciwzmarszczkowych, szamponach, szminkach oraz kosmetykach do twarzy.

Czym są naturalne humektanty?

Do humektantów zaliczają się substancje zawierające liczne grupy hydrofilne, czyli „przyciągające wodę”. Wiele z nich spotykanych jest w naturze. Do najpopularniejszych należą gliceryna oraz kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w skórze. Naturalnymi humektantami są również aloes oraz miód, które od wieków były cenione ze względu na swoje właściwości upiększające. Innymi przykładami może być lecytyna oraz D-pantenol, czyli prowitamina B5. Pantenol wnikając w skórę przemienia się w witaminę B5, a ponadto stymuluje podpisały komórkowe, ułatwiając gojenie się podrażnień czy oparzeń słonecznych. Co ciekawe, humektanty bywają dodawane do żywności oraz tytoniu, ponieważ utrzymują ich właściwą wilgotność. Zanieczyszczenia powietrza, słońce czy zbyt agresywne stosowanie środków oczyszczających skórę, pozbawia ją naturalnie występującej lipidowej powłoki, która pełni warstwę ochronną. Wystarczy zobaczyć jaki efekt będzie miało na nią zbyt długie przebywanie w gorącym, suchym klimacie. Cera wydaje się szorstka i popękana, a pod mikroskopem wygląda niczym pustynny krajobraz. Stosowanie humektantów wystarcza zwykle, aby przywrócić optymalny stopień nawilżenia zdrowej skórze. Jednak w przypadku cery atopowej jest to daleko bardziej skomplikowane i wymaga połączenia właściwości składników o różnym działaniu.

Humektanty w AZS

Skóra w atopowym zapaleniu skóry jest nadmiernie przesuszona i popękana, co wynika że złożonych zaburzeń jej funkcji oraz stanu zapalnego. Uważa się, że zaburzenia te w pewnej części uwarunkowane są genetycznie, a to z kolei sprawia, iż bakterie, alergeny i drażniące związki z którymi styka się skóra osoby ze skłonnością do atopii łatwo wnikają w nią wywołując nasiloną reakcję zapalną. Dlatego kluczową kwestią w leczeniu chorób skóry pozostaje odbudowanie naturalnej bariery skóry. Osiąga się to za pomocą odpowiedniej pielęgnacji. Stosowane są kosmetyki, które pełnią rolę zarówno humektantów, ściągając wodę w górne warstwy skóry, emolientów o właściwościach natłuszczających, a także kosmetyków mających właściwości okluzyjne – tworzące barierę zapobiegająca parowaniu wody. Stąd w dermokosmetykach dla osób z AZS często spotyka się połączenia  humektantów z tymi ostatnimi. Sprawia to, że skóra nie tylko odzyskuje nawilżenie, ale równie zachowuje odpowiedni poziom uwodnienia. Jedną z ważnych cech skóry atopowej jest bowiem zaburzenie jej naturalnej bariery. Brak składnika okluzyjnego, który pełni rolę „uszczelniacza”, albo „opatrunku” sprawiłoby, że parowanie wody ze skóry byłoby jeszcze bardziej nasilone a ostatecznie – nie zmniejszyłaby się jej suchość. Właściwa pielęgnacja jest podstawą leczenia chorób skóry. Zabiegi powinno się kontynuować również wtedy, gdy nie są widoczne aktywne zmiany. Jest to najlepsza metoda zapobiegająca nawrotom stanu zapalnego. Osoby z bardzo suchą skórą atopową muszą po każdej kąpieli nawilżyć skórę oraz zastosować środek o działaniu natluszczajaco-okluzyjnym (np. emolienty). W ten sposób skóra pozostaje głęboko nawilżona i zachowuje prawidłowe napięcie przez dłuższy czas. Nie ma jednak jednego kosmetyku, ani też „reżimu” pielęgnacji, który stanowiłby odpowiedź na problemy wszystkich pacjentów dermatologicznych. Dlatego niezmiernie istotną częścią leczenia jest również nadzór specjalisty - dermatologa, który dostosuje leczenie do rodzaju, zakresu zmian skórnych, wieku jak również preferencji pacjenta.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017

Polecane

pixel