Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Emolienty – czym są i jak działają?

2017-03-09
Emolienty – czym są i jak działają?Emolienty to kosmetyki pielęgnacyjne, które w dermatologii mają szerokie zastosowanie. To składniki licznych dermokosmetyków, pomagające utrzymać właściwe nawilżenie oraz wytworzyć film ochraniający zewnętrzną warstwę skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, ułatwiając przy tym jej regenerację. Emolienty występują w formie lotionów, kremów i maści, które różnią się nie tylko konsystencją, ale również sposobem działania. Lotiony mają „najlżejszą” formułę, a maści są gęste - ich głównym zadaniem jest natłuszczanie powierzchnię skóry.

Emolienty – nie tylko do specjalistycznej pielęgnacji

Emolienty stosujemy na co dzień, gdyż znajdują się w różnych kosmetykach upiększających np. szminkach czy balsamach do ciała. Emolienty są pochodnymi kwasów tłuszczowych, stąd dzięki ich działaniu skóra staje się bardziej miękka i błyszcząca. Należą do nich nie tylko substancje syntetyczne, ale również niektóre substancje naturalne, jak wazelina. Chociaż „emolienty” bywają mylnie uważane za synonim kosmetyków nawilżających, działają one zupełnie inaczej, choć mają zbliżoną funkcję. Kosmetyki nawilżające działają poprzez ściąganie wody do powierzchownych warstw skóry. Natomiast emolienty blokują kanały, za pomocą których woda wydostaje się ze skóry. Chłoną także wodę z otoczenia, sprawiając, że skóra odzyskuje prawidłowe napięcie i wilgotność. Dzięki temu, iż tworzą ochronną warstwę, najlepiej jest je aplikować po kąpieli. Mydła i żele do kąpieli, oraz agresywne pocieranie, pozbawiają naskórek ochronnej warstwy lipidowej, a zadaniem emolientów jest jej odtworzenie.

Emolienty na AZS

W atopowym zapaleniu skóry, powstają łuszczące się zmiany, a wysuszona skóra powoduje dotkliwy świąd. Komfort życia pacjentów z AZS jest gorszy nie tylko ze względu na dolegliwości związane z suchością naskórka, ale również poprzez negatywny wpływ owych zmian na wygląd. Dlatego regularne stosowanie emolientów jest niezwykle ważne dla tej grupy pacjentów. Jak ujawniają badania polskich lekarzy, opublikowane na łamach Pediatric Allergy and Immunology, stosowanie emolientów umożliwia szybsze wyleczenie zmian skórnych, zmniejszenie suchości i świądu skóry, a także zapobiega nawrotom choroby.

Bezpieczne emolienty dla niemowląt

W emolienty dedykowane dla niemowląt można zaopatrzyć się w aptekach, drogeriach lub dedykowanych sklepach. Preparaty te dostępne są bez recepty. Warto pamiętać, aby wybierać kosmetyki przeznaczone wyłącznie dla maluszków, ponieważ ich skóra jest znacznie cieńsza i bardziej wrażliwa, niż u osób dorosłych. Ponadto, troska o kondycję skóry dziecka jest niezmiernie ważna nie tylko dla ogólnej kondycji ich delikatnej skóry. Jak zauważają autorzy publikacji w The Journal of Allergy and Clinical Immunology z 2014 r., emolienty mogą również zapobiegać powstawaniu atopowych zmian u niemowląt. To istotne, ponieważ AZS jest coraz częstszym problemem wśród dzieci, które mają tendencję do występowania choroby w rodzinie. Emolienty odbudowują ochronną barierę naskórka, której uszkodzenie uważane jest obecnie za jeden z głównych czynników wiodących do powstania skórnych zmian charakterystycznych dla AZS.

Emolienty do włosów

Szampony z dodatkiem emolientów są dla włosów tym, czym lotiony dla skóry. Hydrofobowe olejki wygładzają strukturę włosa, wytwarzają ochronną warstwę przeciw wysychaniu na jego powierzchni i ułatwiają rozczesywanie. Emolienty do włosów zawierają pochodne sylikonu, olejki owocowo-roślinne. Nie należy jednak przesadzać z ich stosowaniem, ponieważ część tych składników wnika głęboko w strukturę włosa i może ją nadmiernie obciążać.

Emolienty do kąpieli

Kąpiel z dodatkiem emolientów jest jednym z najważniejszych aspektów pielęgnacji atopowej skóry małych dzieci. Również dla dorosłych zmagających się z szorstką, podrażnioną skórą ich stosowanie powinno się stać rutyną. Po kąpieli warto skórę nawilżyć lotionem, dzięki czemu stanie się idealnie gładka. Jeżeli nie wiesz, jaki sposób pielęgnacji będzie najbardziej odpowiadał Twoim potrzebom, warto skontaktować się ze specjalistą chorób skóry, który nie tylko dobierze właściwe preparaty, ale przedstawi również jak je prawidłowo stosować by osiągnąć jak najszybszy efekt. Czasami może być konieczne stosowanie preparatów recepturowych, niedostępnych w aptece. Dlatego wybierając emolienty, warto poradzić się dermatologa lub specjalisty.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017

Polecane

Oszczędzasz35,00 zł
Zestaw podstawowy na atopowe zapalenie skóry (AZS)/egzemę

Zestaw podstawowy na atopowe zapalenie skóry (AZS)/egzemę

421,00 zł386,00 zł
pixel