Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Jak wybierać kosmetyki przy atopowym zapaleniu skóry

2017-03-20
Jak wybierać kosmetyki przy atopowym zapaleniu skórySkóra osób z atopią w wyniku nieprawidłowej pracy układu odpornościowego pokryta jest wykwitami, które przypominają grudki i ranki. Ponadto jest bardzo wrażliwa, sucha i swędzi. Te nieprzyjemne objawy zaostrzają się wraz z nasilaniem zapalenia i można je zminimalizować, albo całkowicie wyeliminować, stosując odpowiednie produkty nawilżające Dr Michaels oraz nosząc odzież medyczną Comfifast.

Przyczyny suchości skóry u osób z AZS

Suchość skóry powodowana jest nieprawidłowym metabolizmem tłuszczów naskórkowych, upośledzeniem czynności gruczołów łojowych i małą ilość naturalnego czynnika nawilżającego w naskórku. Impulsy te prowadzą do utraty naturalnej bariery naskórkowej oraz zwiększonego wydalania wody. Skóra nie tylko jest przesuszona, ale także bardzo wrażliwa. Często dochodzi do jej urazów oraz infekcji.

Pielęgnacja emolientami skóry z atopowym zapaleniem

Skórę atopową pielęgnuje się odpowiednimi preparatami natłuszczającymi Dr Michaels, które tworzą na skórze ochronny płaszcz lipidowy, wzmacniają naskórek, zabezpieczają go przed pękaniem i utratą wody, zwiększają jego elastyczność i zmniejszają uczucie świądu. Produkty te zawierają jeden z dwóch typów emulsji zwanych emolientami – cząsteczki olejów rozpuszczone w wodzie lub cząsteczki wody rozpuszczone w olejach. Tłuszcze wchodzące w skład preparatów mogą być zwierzęce (lanolina, euceryna), roślinne (oliwa z oliwek, olej arachidowy, oleje ogórecznika i wiesiołka, masło kakaowe), mineralne (parafina, wazelina biała, olej silikonowy). Często wykorzystuje się także lipidy syntetyczne, czyli ceramidy, fosfolipidy, cholesteroli i jego estry, kwasy tłuszczowe i ich trójglicerydy.

Substancje dodatkowe w preparatach dla osób z atopowym zapaleniem skóry

Preparaty do pielęgnacji skóry (zwłaszcza Dr Michaels) powinny nawilżać i działać przeciwświądowo, regulująco, oczyszczająco, przeciwbakteryjnie i łagodząco. Dlatego kosmetyki dla osób z AZS obok emolientów zawierają dodatkowe składniki nawilżające, takie jak mocznik, glicerol, kwas mlekowy, masło karite, wyciąg z owsa Rhealba. Są także wzbogacane związkami o działaniu przeciwświądowym, np. wyciągiem z pestek dyni, dwupotasową solą kwasu glicyryzynowego, a także substancjami o działaniu odkażającym – triclosanem, chlorkiem benzalkonium. Preparaty myjące zawierają dodatkowo ciekłą parafinę i palmitynian izopropylu lub palmitynian sodu, co ułatwia zmywania ze skóry zabrudzeń. Produkty kosmetyczne dla osób z AZS nie powinny zawierać substancji zapachowych oraz barwników.

Formy preparatów na atopowe zapalenie skóry

Kosmetyki występują w postaci płynów do mycia pod prysznic, płynów do kąpieli, mydeł (kostek toaletowych), kremów do codziennej pielęgnacji, kremów regeneracyjnych i antybakteryjnych, olejków do kąpieli, emulsji natłuszczających do ciała i balsamów ochronnych do ust. Skórę należy nawilżać i natłuszczać kilka razy w ciągu dnia, bo emolienty działają jedynie przez 4–6 godzin. Preparaty aplikuje się bardzo delikatnie, tak aby dodatkowo nie podrażniać skóry. Kosmetyki zaleca się wybierać indywidualnie, w zależności od wieku, współistniejącej alergii kontaktowej, stopnia nasilenia zapalenia oraz pory roku. Latem należy stosować preparaty z filtrem. Co prawda słońce wspomaga gojenie zmian na skórze, ale jego nadmiar może być szkodliwy.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017

Polecane

pixel