Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Aktywność fizyczna i dieta w chorobach skóry

2017-03-13
Aktywność fizyczna i dieta w chorobach skóryJak dowiedli amerykańscy naukowcy, u osób zmagających się z łuszczycą było czterokrotnie więcej przypadków otyłości niż w kontrolnej grupie osób zdrowych. Z kolei badacze w składzie: Naldi, L., Conti, A., Cazzaniga, S., Patrizi, A., Pazzaglia, M., Lanzoni, A., Veneziano, L., Pellacani, G. and the Psoriasis Emilia Romagna Study Group, dokonali szczegółowej oceny wpływu diety przy odpowiednim treningu fizycznym, na przebieg łuszczycy u pacjentów z nadwagą. Okazuje się, że dobrze dobrana dieta oraz uprawianie sportu dostosowanego do naszych potrzeb i możliwości, może znacznie przyczynić się do redukcji nasilenia łuszczycy.

Opis przebiegu badania

Badaniem objęto ponad 300 otyłych pacjentów mających łuszczycę umiarkowaną i ciężką, u których nie uzyskiwano efektu terapeutycznego po ponad 4 tygodniach ciągłej terapii systemowej. Pacjentów w sposób losowy przydzielono do dwóch grup:
  • pierwszej zalecono specjalnie przygotowaną 20 tygodniową dietę skojarzoną z odpowiednim zestawem ćwiczeń fizycznych (stosowanych w odchudzaniu),
  • drugą objęto poradnictwem dotyczącym diety i aktywności ruchowej.
Po 20 tygodniach porównano zmiany wskaźnika PASI w obu grupach w stosunku do wartości wyjściowych.

Wyniki badania

Wyniki badania opublikowano w artykule pod tytułem „Diet and physical exercise in psoriasis: a randomized controlled trial” w magazynie British Journal of Dermatology. Jak podają badacze, w wyniku zaleconej terapii zaobserwowano utratę wagi o co najmniej 5% wartości wyjściowej, zanotowano u 29,8% osób z pierwszej grupy w porównaniu do 14,5% z grupy drugiej. W pierwszej grupie średnia wartość redukcji wskaźnika PASI (Psoriasis Area and Severity Index) wyniosła aż 48%, zaś w drugiej grupie ok. 25,5%. Co więcej redukcję wskaźnika PASI wynoszącą co najmniej 50% uzyskano u 49,7% osób z pierwszej grupy, a w grupie drugiej 34,2%. Widać wyraźnie, że specjalistyczna dieta stosowana w skojarzeniu z odpowiednim treningiem fizycznym, może przyczynić się do znacznej redukcji nasilenia łuszczycy u osób otyłych, u których inne formy leczenia zawiodły.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017

Polecane

pixel