Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Atopowe zapalenie skóry - pielęgnacja

2017-09-13
Atopowe zapalenie skóry - pielęgnacjaOpieka nad skórą osób z AZS wymaga systematyczności i przestrzegania lekarskich zaleceń. Właściwie prowadzona przyczynia się do złagodzenia objawów zapalenia i wydłużania okresów remisji. Stosowanie preparatów kosmetycznych wspomaga miejscową terapię sterydami i inhibitorami kalcyneuryny.

Preparaty do pielęgnacji skóry atopowej

Skórę atopową pielęgnuje się za pomocą preparatów zwanych emolientami (np. Dr Michaels). Są to zawiesiny olejów w wodzie lub wody w oleju, które mają bardzo dobry wpływ na łagodzenie zmian skórnych. Emolienty odbudowują płaszcz lipidowy skóry, zapobiegają nadmiernej utracie wody oraz zmniejszają uczucie świądu. Dostępne są zarówno w postaci płynów do kąpieli, jak i balsamów do smarowania. Zawierają w swoim składzie tłuszcze zwierzęce, roślinne, mineralne, a także lipidy syntetyczne.

Mycie ciała i aplikacja preparatów na skórę atopową

Osoby z AZS codziennie powinny brać prysznic, a kilka razy w tygodniu kąpiel w wodzie z dodatkiem emolientu. Woda usuwa ze skóry alergeny, więc korzystne wpływa na łagodzenie jej objawów, a emolienty wypełniają ubytki w naskórku, chroniąc go przed czynnikami zewnętrznymi. Kąpiel nie powinna być za gorąca, ponieważ wysoka temperatura wody niszczy warstwę ochronną naskórka, nie powinna być także za długa, wystarczy 10–15 minut. Jak najszybciej po wyjściu z wanny należy skórę posmarować balsamem. Niestety, działanie emolientów trwa tylko przez 4 do 6 godzin, dlatego skórę należy smarować 2–3 razy dziennie, a miejsca szczególnie eksponowane (twarz, ręce) jak najczęściej. Ten schemat pielęgnacji powinien być stosowany także w okresach remisji. Do pielęgnacji wrażliwej skóry polecane są zwłaszcza naturalne preparaty np. te z australijskiej serii Dr Michaels.

Unikanie alergenów przy skórze atopowej

Bardzo istotne jest, aby pacjent unikał kontaktu z alergenami, które będą podrażniać skórę i nasilać stan zapalny. Dlatego doradza się pacjentom, aby nie używali do prania, zmywania i prac domowych silnych detergentów, ale wybierali te, które przeznaczone są dla alergików. Należy także unikać wełny, sztucznych, nieoddychających tkanin oraz ciemnej odzieży, ponieważ zawarte w niej barwniki mogą podrażniać skórę. Nie powinno się także nosić biżuterii, zegarków i pasków zawierających nikiel, bo jest on przyczyną najczęstszych alergii kontaktowych. Polecane jest także stosowanie odzieży medycznej Comfifast, która działa jako opatrunek okluzyjny - wzmaga działanie preparatów, a także chroni skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi i niweluje uczucie świądu.

Czysty dom u osoby chorej na atopowe zapalenie skóry

W mieszkaniu osoby cierpiącej na AZS powinno być jak najmniej kurzu i roztoczy. Zimą należy mieszkanie wietrzyć dwa razy dziennie, ponieważ roztocza w temperaturze poniżej 15°C przestają się rozmnażać, a latem jak najczęściej otwierać okna. Na co dzień nie należy przegrzewać sypialni, temperatura w tym pomieszczeniu nie powinna być większa niż 20°C. Zaleca się spanie pod kołdrą i na poduszkach wykonanych z oddychających i hipoalergicznych materiałów – nie z wełny i nie wypełnione pierzem. Sugerowane jest również noszenie odzieży medycznej, która ma działanie terapeutyczne. Dodatkowo, raz w tygodniu należy zmieniać pościel i ręczniki, przy czym dobrze jest prać je w 90°C. Nie zaleca się w mieszkaniu używania nawilżaczy powietrza, bo gromadzą pleśń, lepsze są oczyszczacze lub jonizatory.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017

Polecane

Oszczędzasz35,00 zł
Zestaw podstawowy na atopowe zapalenie skóry (AZS)/egzemę

Zestaw podstawowy na atopowe zapalenie skóry (AZS)/egzemę

421,00 zł386,00 zł
pixel