Czy łuszczyca swędzi?
2018-05-11
Czy swędzenie jest objawem łuszczycy?
Łuszczyca to choroba skórna objawiająca się przede wszystkim występowaniem charakterystycznych wykwitów skórnych, których lokalizacja jest bardzo różnorodna. Zmiany te mogą występować na powierzchni całego ciała, choć najczęściej zauważyć można je w okolicy lędźwiowo–krzyżowej, na powierzchni dłoni i stóp, łokciach i kolanach oraz wyprostnych częściach kończyn dolnych i górnych.Zmiany łuszczycowe przybierają odcień czerwony do czerwonobrunatnego, są pokryte srebrzystobiałą łuską i wyraźnie odgraniczone od otoczenia. A czy łuszczyca swędzi? Owszem - kolejnym bowiem charakterystycznym objawem łuszczycy jest świąd. Towarzyszy on zarówno aktywnym zmianom skórnym, jak i może występować w okresie remisji. Przyczyny świądu w łuszczycy są bardzo zróżnicowane – wynikają chociażby z przesuszenia skóry i naruszenia ochronnej warstwy lipidowej naskórka. Świąd generuje odruch drapania – a to sprzyja podrażnieniu skóry i nasileniu objawów łuszczycy, w tym bardziej dokuczliwe swędzenie.
Jak wielu chorych na łuszczycę ma problemy ze swędzącą skórą?
Uporczywe swędzenie wymieniane jest jako jeden z najbardziej uciążliwych symptomów łuszczycy – zwłaszcza, gdy chory doświadcza świądu o znacznym nasileniu. Ilu osób cierpiących na łuszczycę dotyczy ten problem? Niestety – niemal wszystkich. Świąd skóry o dużym nasileniu deklarowany jest bowiem przez nawet 80% osób dotkniętych łuszczycą.Świąd skóry należy rozpatrywać dwojako – jako po prostu uciążliwy objaw łuszczycy, a także przyczynę nasilenia jej objawów. Jeśli bowiem nie powstrzymamy się przed ciągłym drapaniem skóry, przyczynimy się do dalszego jej podrażniania i nasilenia swędzenia, a także zwiększymy ryzyko zakażenia skóry. Na szczęście są skuteczne sposoby na zminimalizowanie świądu – wymagają one jednak systematycznego działania. O jakich metodach mowa?
Sposoby na świąd
Świąd w przebiegu łuszczycy wymaga kompleksowego działania. Poza odżywieniem skóry i zapobieganiem jej przesuszeniu, warto zadbać o kondycję skóry także od wewnątrz. Co zatem warto zrobić, aby zredukować dokuczliwy świąd towarzyszący łuszczycy? Oto kilka porad, których udzielił ekspert marki dr Michaels, specjalizującej się w leczeniu łuszczycy:- Regularnie stosuj specjalistyczne preparaty odżywiające skórę. Niech nie będą to jednak przypadkowe kosmetyki, a formuły opracowane specjalnie dla skóry łuszczycowej. Zwróć uwagę na naturalny skład obfitujący w skuteczne składniki o działaniu nawilżającym, odżywczym, łagodzącym, dezynfekującym, przeciwświądowym oraz odbudowującym naturalną warstwę lipidową skóry. Kluczem do skuteczności takiej terapii jest – poza wyborem kosmetyków na łuszczycę najwyższej jakości – regularne ich stosowanie.
- Unikaj podrażnień skóry – zrezygnuj z gorących kąpieli, ubrań z nieprzewiewnych tkanin, pocierania skóry ręcznikiem czy drapania.
- Dbaj o skórę od wewnątrz, nawilżając ją na drodze przyjmowania minimum 2 litrów płynów dziennie, ale także odpowiednio bilansując dietę. Dieta łagodząca świąd w łuszczycy powinna mieć charakter przeciwzapalny, a zatem warto ograniczyć spożycie węglowodanów, a zadbać o zwiększoną podaż kwasów omega 3. Warto unikać ponadto produktów bogatych w histaminę, które mogą nasilać świąd. Mowa zwłaszcza o skorupiakach, bananach, truskawkach, serach twardych, kakao i czekoladzie, czerwonym winie czy tuńczyku.
Wprowadzenie tych zdrowych nawyków powinno znacząco złagodzić świąd i wpłynąć na poprawę kondycji skóry. Może to ponadto pomóc ograniczyć nawroty choroby.
Czytaj również:
Pokaż więcej wpisów z
Maj 2018