Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Początki łuszczycy u dorosłych i dzieci

2017-09-13
Początki łuszczycy u dorosłych i dzieciDla specjalistów, rozpoznanie łuszczycy rzadko stanowi problem. Jak wyglądają początki łuszczycy, i jakie są jej pierwsze przejawy?

Jak zaczyna się łuszczyca?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą. Od pierwszych objawów, zmiany na skórze okresowo pojawiają się i zanikają. Najczęściej pierwsze przejawy pojawiają się między 16-22 r.ż., lub znacznie później, około 60 roku życia. Jednak nie jest to regułą – zmiany łuszczycowe występują również u dzieci. Zazwyczaj na początku pojawiają się zmiany, przypominające zwykłą wysypkę. Na początku czerwone plamy mogą przypominać zwykłą wysypkę, zauważają eksperci z Cleveland Clinic. Kiedy ich powierzchnia staje się pogrubiała, i pojawia się łuska, „zwykła” wysypka zaczyna przypominać zmiany charakterystyczne dla łuszczycy. Zwykle te występują na wyprostnej części łokci i kolan, często również na skórze głowy oraz na plecach. W okolicy kości krzyżowej, plamy mogą z czasem się zlewać, porywając coraz większy obszar. Najczęściej jednak, uspokaja brytyjski NHS, mają one małe wymiary. Często czerwone plamy swędzą, są wysuszone i mogą pękać. Dzieje się tak, ponieważ komórki skóry u osób z łuszczycą dzielą się bardzo szybko, i migrują ku powierzchni skóry w zaledwie 4 dni. U zdrowych osób, odnowa naskórka trwa natomiast blisko miesiąc.

Łuszczyca a stres i inne choroby – czy istnieje związek?

Często pacjenci łączą pierwsze objawy łuszczycy z chorobą lub innym, stresującym wydarzeniem w ich życiu. Pełnią one rolę „czynników spustowych”. Mogą je stanowić błahe zadrapania skóry, czy ukąszenie przez komara, ale również – operacja, oparzenia słoneczne i uszkodzenia skóry innego rodzaju. Jest to wyrazem „fenomenu Koebnera” - charakterystycznego dla łuszczycy powstawania zmian na skórze w miejscu urazu. Palenie papierosów oraz nadużycie alkoholu również może stanowić czynnik spustowy, podobnie jak niektóre leki. Należą do nich sole złota, i leki przeciwmalaryczne stosowane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, lit, leki przeciwnadciśnieniowe czy przeciwgrzybicze i wiele innych. Pierwsze objawy mogą również pojawiać się podczas infekcji wirusowej albo grzybiczej – stąd w niektórych miejscach (jak skóra głowy czy stopy), zawsze należy wykluczyć, że łuszczycy nie towarzyszy grzybica skóry. Nierównowaga hormonalna, albo okresy zmian w ich wydzielaniu – jak dojrzewanie płciowe czy menopauza – również mogą współwystępować z pierwszymi objawami łuszczycy, zauważają badacze z Rumunii.

Jak lekarz rozpoznanie łuszczycę?

Chociaż rozpoznanie łuszczycy w jej najczęstszej formie (łuszczyca plackowata) zwykle nie powoduje większych problemów – czasami nietypowe umieszczenie zmian albo ich forma mogą sugerować inną chorobę. Jeśli więc zauważasz czerwone, łuszczące się zmiany na skórze, warto skontaktować się z lekarzem, najlepiej – dermatologiem. Czasami do potwierdzenia rozpoznania konieczne jest wykonanie biopsji skóry, która w łuszczycy daje charakterystyczny obraz. Wiele informacji daje również sama rozmowa z lekarzem, który wypyta nas o występowanie choroby w rodzinie, oraz podobnych zmian w przeszłości. Ważne aby choroba została rozpoznana wcześnie, zanim ujawnią się jej powikłania. U wielu osób z łuszczycą rozwija się nadciśnienie, podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, oraz otyłość. Te czynniki silnie sprzyjają chorobom serca i naczyń krwionośnych – a utrzymywanie choroby „w ryzach” dzięki skutecznemu leczeniu, obniża ich ryzyko.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017

Polecane

pixel