Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Łuszczyca u dzieci - przyczyny, leczenie i opinie specjalistów

2018-03-05
Łuszczyca u dzieci - przyczyny, leczenie i opinie specjalistówMimo coraz większego rozpowszechnienia łuszczycy u osób poniżej 18. roku życia, wciąż niewielu pediatrów potrafi prawidłowo zdiagnozować i leczyć to schorzenie. Warto więc poznać jego przyczyny i objawy, by w odpowiednim momencie zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Skąd bierze się łuszczyca u dziecka?

Podobnie jak w populacji dorosłych, łuszczyca u dzieci to przewlekła choroba zapalna o wieloczynnikowej etiologii. Ujawnia się zwykle na skutek działania czynników środowiskowych u osób genetycznie predysponowanych.

Objawy rozpoczynają się zazwyczaj po przebyciu infekcji lub silnego stresu emocjonalnego, częściej w porze jesienno-zimowej. Do czynników ryzyka należą również nadwaga i otyłość, uraz lub podrażnienie skóry i stosowanie takich leków jak beta-blokery czy inhibitory TNF-alfa.

Szacuje się, że łuszczyca wieku dziecięcego występuje częściej u dziewcząt, niż u chłopców, a czynnikiem ją wyzwalającym jest zakażenie skórne oraz urazy fizyczne i psychiczne.

W przypadku niemowląt, pierwsze zmiany skórne pojawiają się w okolicach pieluszkowych, jednakże w tym przypadku ustalenie pełnego rozpoznania może być trudne. Wynika to bowiem z tego, że zmiany mogą występować również w okolicach zgięciowych, pępka czy narządów płciowych. Mogą być one związane z noszeniem pieluch, które zatrzymują wchłanianie moczu i kału, co w efekcie może doprowadzić do wzrostu bakterii oraz grzybów, które u osób z predyspozycją do łuszczycy, mogą powodować wystąpienie zmian skórnych.

Łuszczyca u dzieci – pierwsze objawy

Przyjmuje się, że u ok. 35% dzieci łuszczyca objawia się w pierwszej lub drugiej dekadzie życia. Występujące objawy kliniczne różnią się od tych stwierdzanych u dorosłych. Statystyki pokazują, że u dzieci częściej występuje świąd, a zmiany skórne są cieńsze z mniejszą ilością srebrzystej łuski.

Najpopularniejszą postacią łuszczycy, która dotyka tę grupę wiekową, jest łuszczyca kropelkowata - wykwity pojawiające się na ciele mają postać grudek osiągających średnicę do 2 cm, dlatego bywają często mylone przez rodziców z alergią skórną.

Najwcześniejszy objaw łuszczycy uogólnionej stanowią zwykle czerwonosine, drobne zmiany skórne pokryte złuszczającym się nabłonkiem w typowych lokalizacjach – na kolanach, łokciach, dłoniach i stopach, w okolicy pośladków czy kości krzyżowej. Wkrótce zlewające się w większe blaszki z łuską na powierzchni. Niekiedy pierwsze manifestacje choroby ujawniają się na paznokciach pod postacią wgłębień i bruzd, odbarwień czy oddzielania się płytki paznokciowej.

Opinie specjalistów o łuszczycy dzieci

Specjaliści podkreślają, że łuszczyca u małych pacjentów stanowi ona nie lada wyzwanie. Większość terapii z powodzeniem stosowanych u dorosłych nie jest dopuszczona do użytku w populacji pediatrycznej ze względu na możliwość wystąpienia ciężkich działań niepożądanych lub zahamowania wzrostu. Co więcej, u dzieci w okresie pieluchowania łuszczycowe zmiany skórne w okolicy pośladkowej często są mylone z odczynową wysypką, co opóźnia diagnozę i pogłębia objawy.

Dermatolodzy przestrzegają, aby dzieci, u których wystąpiły pierwsze oznaki łuszczycy, otoczyć szczególną troską w celu unikania czynników nasilających chorobę. Zaliczamy do nich m.in.
  • zwiększone spożywanie cukru,
  • ryzyko wystąpienia urazów fizycznych,
  • problemy z odpornością (np. częste zapalenie gardła).

Oprócz wprowadzenia zwiększonej aktywności fizycznej, oraz zdrowej diety obfitującej w warzywa i owoce, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji ciała stosując emolienty i preparaty nawilżające. Działają one przeciwzapalnie, w efekcie poprawiają stan warstwy rogowej naskórka oraz zmniejszają podatność naskórna uraz zewnętrzne oraz stres. Preparatem polecanym jest np. Emulsja nawilżająca Dr Michaels, która nie zawiera sterydów i może być stosowana przez dzieci powyżej 3 r. ż. Jest bezpieczna i niezwykle wydajna - przy regularnym stosowaniu wystarczy na bardzo długo.

Rodzice niejadków, czyli dzieci mających problemy ze spożywaniem niektórych produktów (zwłaszcza warzyw i owoców), powinni pamiętać o stosowaniu prawidłowej suplementacji, zwłaszcza witaminy D3. Stosowana przewlekle wpływa na poprawę jakości stanu naskórka - dzięki niej rany szybciej się zabliźniają, a skóra nie ulega przesuszeniu.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018

Polecane

pixel