Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Kąpiel jako jedna z metod walki z łuszczycą

2017-02-09
Kąpiel jako jedna z metod walki z łuszczycąO objawach łuszczycy wspominano już w starożytnej Grecji, a nazwę swoją choroba ta zawdzięcza greckiemu słowu łuska(psora). Sednem schorzenia są dwa, współistniejące, symptomy: stan zapalny skóry i nadmierne rozmnażanie się komórek naskórka.

Kąpiel jako jedna z metod walki z łuszczycą

Łuszczyca jako przewlekłe i proliferacyjne zaburzenie w funkcjonowaniu skóry, powoduje zatem objawy w postaci łuszczenia jej najbardziej wierzchniej warstwy. Pojawiające się napięcie skóry, często bolesne a także uczucie pieczenia sprawiają, że pacjenci szukają ulgi w postaci kąpieli wodnej, aby wygładzić i zrelaksować objęty chorobowo obszar. W Polsce słynnym kąpieliskiem uzdrowiskowym jest Busko-Zdrój. Buskie wody mineralne(siarczkowo-siarkowodorowo słone) znane są od kilkudziesięciu lat jako wody lecznicze dla chorych na psoriasis. Najlepsze efekty w leczeniu objawów łuszczycy uzyskuje się w leczeniu skojarzonym, tj. zastosowaniu fotochemoterapii, retinoidów oraz kąpieli, najlepiej mineralnych.

Jakich kąpieli unikać?

Pomimo terapii farmakologicznej, jakiej poddawani są pacjenci cierpiący na łuszczycę, zalecane jest stosowanie procedur wzmacniających, do których należy używanie specjalnych kosmetyków do pielęgnacji tej wymagającej skóry. Wspomniana kąpiel jest jednym ze środków, który może być praktykowany nawet codziennie, jeżeli pomaga zlikwidować nieprzyjemne objawy skórne. Natomiast do domowej kąpieli, najlepiej całkowitej(zanurzenie całego ciała) warto dodać żel do kąpieli Dr Michaels, który idealnie wygładzi bolesne partie skóry oraz je nawilży. Odpowiednio przygotowana kąpiel ma więc własności lecznicze, poprawia stan i kondycje skóry oraz zmniejsza wykwity. Co najważniejsze, substancje zawarte w żelu specjalistycznym Dr Michaels użytym do kąpieli ułatwiają przenikanie wartościowych substancji do skóry i leczenie. Kąpiele wodne w łuszczycy z pewnością więc pomogą dbać o skórę, zalecane jest także korzystanie z basenów termalnych jako forma terapii dla skóry.

Czy każda kąpiel pomoże podczas walki z łuszczycą?

W przeprowadzonych badaniach(Klein A. i In; 2011)uzyskane wyniki pozwoliły stwierdzić, iż balneoterapia oraz fototerapia poprawiają jakość skóry objętej łuszczycowymi zmianami. W badaniach wzięło udział 1448 pacjentów leczonych metodą balneoterapii i fototerapii, u 88% badanych stwierdzono remisję zmian dermatologicznych.

Zalecane rodzaje kąpieli

Pacjenci, którzy nie mają możliwości korzystania z balneoterapii nad Morzem Martwym jak najbardziej powinni zmiękczać skórę częstymi kąpielami, warunkiem jest używanie odpowiednich emolientów, aby zapobiec dodatkowemu wysuszeniu nadwyrężonej skóry.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017

Polecane

pixel