Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Łuszczyca brwi – przyczyny, leczenie, zdjęcia

2017-11-10
Łuszczyca brwi – przyczyny, leczenie, zdjęcia

Łuszczyca brwi – co wiemy o jej przyczynach?

Łuszczyca brwi jest jedną z form łuszczycy twarzy. Dla pacjentów występowanie wykwitów na twarzy wiąże się z dużym cierpieniem emocjonalnym, ponieważ mimo coraz większego dostępu do wiedzy, na temat osób z łuszczycą nadal krąży wiele nieprawdziwych przesądów. Według wyników ankiety przeprowadzonej w Polsce, co 6 osoba sądzi, iż można się nią zarazić, a niemal co 3 nie potrafi stwierdzić, czy zatrudniłaby osobę z tym schorzeniem. W skutek krążących mitów osoby z łuszczycą są więc nadal stygmatyzowane. Prawda jest jednak inna – występowanie tego schorzenia jest determinowane przez czynniki związane ze m.in. środowiskiem i czynnikami dziedzicznymi, które powodują nadmierną aktywność limfocytów T, oraz powstawanie stanu zapalnego. Nie ma natomiast związku z nawykami higienicznymi oraz, niestety, nie jest uleczalna jak uważają niektórzy z ankietowanych – ale może być kontrolowana za pomocą odpowiedniego leczenia. Wiedza społeczeństwa na ten temat jest więc niska, mimo iż schorzenie nie należy przecież do rzadkich– szacuje się, iż dotyka nawet 3% populacji.

Zmiany skórne w łuszczycy twarzy najczęściej dotykają okolicy brwi, przestrzeni między nosem a górną wargą, a także czoła oraz linii włosów. Ich zamaskowanie może być trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Łuszcząca się skóra okolicy brwi i linii włosów może być mylona z łupieżem, i brakiem dbałości o wygląd. Często powoduje swędzenie, pieczenie, uczucie dyskomfortu. Rzadko zaczerwienione, suche płaty skóry szerzą się z linii brwi w dół, w kierunku rzęs. W takich przypadkach może dochodzić do suchości oraz pękania skóry powiek, co wiąże się z bólem i trudnościami w wykonywaniu codziennych czynności. Zmiany łuszczycowe mogą także obejmować błony śluzowe nosa i ust, co utrudnia spożywanie posiłków. Zwykle twarz nie jest jedynym miejscem występowania zmian łuszczycowych, które jednocześnie obecne są w innych regionach ciała. Ponieważ zmiany mogą mieć nietypowy wygląd, lekarz zanim zadecyduje o leczeniu może zdecydować o wykonaniu biopsji skóry. Pobranie niewielkiego wycinka znacznie ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy.

Łuszczyca brwi - leczenie

Leczenie wykwitów w tej lokalizacji jest problematyczne, ponieważ skóra twarzy ma odmienną budowę niż w innych regionach ciała. Jest cieńsza, i bardziej wrażliwa na utratę wody, pory na jej powierzchni są liczne, a ich ujścia mogą ulegać zaczopowaniu, co powoduje powstawanie zaskórników i wyprysków. Dlatego właśnie producenci kosmetyków tworzą odmienne linie przeznaczone do pielęgnacji skóry twarzy. Również w kontekście leczenia łuszczycy skóra twarzy wymaga specyficznego traktowania. Niewskazane jest stosowanie silnie działających sterydów, szczególnie przez dłuższy czas. Ich nadużywanie prowadzi do atrofii skóry, przez co wydaje się ona zaczerwieniona, cieńsza niż zwykle, i łatwo ulega uszkodzeniu.

Natomiast w leczeniu łuszczycy twarzy i okolicy brwi, zwykle zaleca się pochodne witaminy A, maści z kalcypotriolem, oraz produkty ułatwiające złuszczanie skóry. Ich działanie jest delikatniejsze, i obarczone rzadszymi działaniami niepożądanymi niż leki sterydowe W przypadku łuszczycy brwi należy szczególnie uważać, jeśli stosuje się leki w okolicy oczu. Również produkty OTC używane w tym miejscu mogą doprowadzić do uszkodzenia narządu wzroku, rozwoju zaćmy i jaskry. Leczenie łuszczycy twarzy wymaga odpowiedniego doświadczenia, dlatego warto zdecydować się na konsultację u wykwalifikowanego specjalisty.

Łuszczyca brwi - zdjęcia


Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017

Polecane

pixel