Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Łuszczyca plackowata a łuszczyca pospolita

2017-01-09
Łuszczyca plackowata a łuszczyca pospolitaŁuszczyca plackowata to najczęstsza forma prezentacji łuszczycy. Szacuje się, że występuje u 8 na 10 osób z tym schorzeniem. Z tego powodu w medycynie nazywa się ją nieraz 'łuszczycą pospolitą'. Czerwone, uniesione i łuszczące się zmiany pojawiają się i zanikają, ponieważ choroba przebiega przewlekle i nie jest uleczalna. Niemniej istnieją sposoby leczenia, które pozwalają przejąć nad nią kontrolę.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca należy do chorób z autoagresji, w której układ odpornościowy atakuje komórki skóry, wywołując w niej stan zapalny. Występuje średnio u 1 na 100 osób, z taką samą częstością u obu płci. Choroba często występuje rodzinnie - ponad 1/3 pacjentów ma osobę zmagającą się z tą chorobą wśród najbliższych krewnych. Z łuszczycą ściśle wiąże się występowanie antygenu HLA-Cw6. Jednak nie objawia się ona u wszystkich, więc do jej ujawnienia się potrzebne jest coś więcej niż dziedziczne predyspozycje. Chociaż nie jest chorobą śmiertelną, ma destrukcyjny wpływ na jakość życia - pacjenci z łuszczycą częściej cierpią z powodu otyłości oraz chorób serca i naczyń krwionośnych. Przewlekły stan zapalny przyspiesza bowiem powstawanie miażdżycy, i objawy zespołu metabolicznego. Należy jednak zaznaczyć iż mimo obiegowych, krzywdzących dla tych pacjentów opinii - łuszczycą nie można się zarazić.

Jak się objawia łuszczyca plackowata?

W łuszczycy plackowatej, zmiany skórne przybierają tak charakterystyczny wygląd, że rzadko istnieje potrzeba wykonania dalszych badań. Wyjątkiem są dzieci, u których ich rozmieszczenie może być nietypowe. Aktywne zmiany łuszczycowe są zaczerwienione, uniesione ponad powierzchnie skóry, i pokryte srebrzystą „łuską”. Ich średnica jest różna – czasem nie przekracza 1 cm, czasem wynosi kilkanaście centymetrów, a kształt nierzadko jest nieregularny. Zmiany są dobrze odgraniczone od zdrowej skóry. Zwykle wywołują dotkliwy świąd, mogą pękać i krwawić, co nierzadko wiąże się z bólem. Najczęściej łuszczyca plackowata obejmuje owłosioną skórę głowy, kolana, łokcie, i dolną część pleców – jednak zmiany mogą pojawiać się w każdym regionie ciała. Mogą też ujawniać się w 7-14 dni w miejscach, które uległy urazom, co nazywane jest „fenomenem Koebnera”, i występuje nawet u ¾ pacjentów. Rzadko rozpoznawana tzw. „łuszczyca odwrócona” – wtedy zmiany pokazują się w fałdach skórnych, np. pod pachami, lub w pachwinie.

Łuszczycy plackowatej często towarzyszą inne objawy

U co 5 pacjenta z łuszczycą plackowatą występują również objawy łuszczycy stawowej. Stawy, szczególnie palców, stają się opuchnięte, bolesne, a skóra nad nimi – zaczerwieniona. Na paznokciach może występować „objaw naparstka” – czyli drobne wgłębienia na powierzchni. Często stają się również łamliwe i osłabione. U osób z łuszczycą mogą występować również inne choroby autoimmunologiczne – najczęściej są to choroby zapalne jelit, informuje American Academy of Dermatology.

Leczenie łuszczycy plackowatej – nie tylko sterydy

Leczenie łuszczycy nie ma celów wyłącznie kosmetycznych. Stan zapalny w skórze tak naprawdę obejmuje cały organizm, jak podają autorzy publikacji w Mediators of Inflammation. Celem terapii jest więc nie tylko ograniczenie zmian skórnych, ale również zmniejszenie negatywnego wpływu przekaźników zapalnych na cały organizm. Zwykle rozpoczyna się od leków sterydowych w formie maści aplikowanych miejscowo. Takie leczenie jest uzupełniane fototerapią. Sterydy jednak nie mogą być stosowane bez przerwy. Dlatego warto byś pamiętał, iż istotną częścią terapii jest odpowiednia pielęgnacja skóry za pomocą preparatów dedykowanych dla osób z łuszczycą. Dermokosmetyki, zawierające kwas acetylosalicylowy, smołę, lub inne składniki łagodzące objawy łuszczycy, zapewniają skórze odpowiedni poziom nawilżenia, ułatwiają złuszczanie. W łagodnych przypadkach, samo dbanie o kondycję skóry może się okazać jedynym koniecznym leczeniem do osiągnięcia remisji choroby.

Czytaj również:


  Autoryzacja:


Absolwentka II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizację z dermatologii i wenerologii, oraz stopień doktora nauk medycznych, zdobyła po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego i studiów doktoranckich w Klinice Dermatologicznej CSK MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Należy do Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Autorka i współautorka publikacji w czasopismach specjalistycznych. 
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017

Polecane

pixel