Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Łuszczyca skóry głowy - leczenie, objawy i przyczyny

2017-04-13
Łuszczyca skóry głowy - leczenie, objawy i przyczynySkóra głowy jest zajęta aż u 8 na 10 pacjentów z rozpoznaną łuszczycą. Chociaż czasem, na szczęście, jest niemal niezauważalna, i daje się łatwo ukryć pod włosami. Niektórzy jednak nie mają takiej możliwości, gdyż czerwone, uniesione plamy pokrywają niemal całą skórę. Tacy pacjenci często zmagają się ze znacznym poczuciem wstydu, cierpiąc z powodu swojego wyglądu.

Łuszczyca skóry głowy wymaga szczególnego traktowania

Łuszczyca skóry głowy może pokrywać zarówno obszar pokryty włosami, jak i szerzyć się w kierunku czoła, uszu, oraz karku. Łuszczące się zmiany związane są zwykle z dotkliwym świądem, jednak drapanie dodatkowo je zaognia. Należy też uważać podczas mycia włosów, aby dodatkowo nie podrażniać skóry. Łuszczycy często występuje „fenomen Koebnera” polegający na tym, że w zdrowym miejscu które uległo urazowi (przez zadrapanie, czy pocieranie), pojawiają się kolejne zmiany łuszczycowe. Chociaż każdy nawrót zmian naturalnie łączy się ze stresem – nie należy się mu poddawać. Wewnętrzne napięcie również negatywnie wpływa na zmiany łuszczycowe, przyczynia się do wypadania włosów. W takich sytuacjach znalezienie sposobu, który pomaga nam zapomnieć o zmartwieniach może naprawdę zdziałać cuda, twierdzą specjaliści z American Academy of Dermatology.

Domowe sposoby na łuszczycę głowy

Skóra głowy ma nieco odmienną budowę niż w innych obszarach ciała, dlatego wymaga odmiennego traktowania. Ma większą grubość niż na delikatnej twarzy, a ponadto – pokrywają ją włosy, które przy nasilonych zmianach mogą wypadać. Ponieważ jednak zmian na głowie, w odróżnieniu od reszty ciała nie da się ukryć – łuszczyca tej okolicy wymaga zdecydowanego działania. Część z potrzebnych środków możesz nawet mieć w swojej domowej apteczce, jak kwas acetylosalicylowy (aktywny składnik aspiryny). Ma właściwości złuszczające oraz przeciwzapalne. Poszukaj szamponu, który zawiera go w swoim składzie. Inne związki, które zmiękczają skórę, i pomogą pozbyć się przejawów łuszczycy do kwas moczowy, mocznik. Pamiętaj również o odpowiednim nawilżeniu – co zmniejszy dokuczliwy świąd. Możesz skorzystać z naturalnych olejków (np. kokosowy, oliwa z oliwek), i nałożyć go na skórę głowy przynajmniej na 30 minut. Lekarz Sandy Johnson na łamach WebMD zaleca również płukanki z octu jabłkowego, rozcieńczonego z wodą, który szczególnie przy swędzeniu – potrafi zdziałać cuda. Pamiętaj również o wystawianiu skóry głowy na słońce – na łuszczycę, światło słoneczne stanowi naturalny lek.

Łuszczyca głowy – kiedy udać się do dermatologa?

Kiedy naturalne i domowe sposoby zawodzą, radzimy aby oddać się w ręce specjalistów. Istnieją również profesjonalne preparaty przeznaczone dla pacjentów z łuszczycą, które pomagają się pozbyć objawów łuszczycy głowy niezawierające sterydów. Mogą być stosowane przez cały czas, bez wywoływania nieprzyjemnych działań nie pożądanych. Leki stosowane miejscowo na bazie sterydów stanowią jednak najczęściej leczenie z wyboru. Według przeglądu badań naukowych Cohrane – są też najskuteczniejsze, szczególnie w połączeniu z witaminą D. Oczywiście taka terapia posiada wiele wad. Sterydy mogą być stosowane tylko przez ściśle określony czas. Powodują miejscowe szczypanie i pieczenie, a w długim stosowaniu – atrofię (zanik) skóry, która staje się cienka i zaczerwieniona. Także nagłe odstawienie tych preparatów może jeszcze bardziej zaognić objawy, ostrzega National Psoriasis Foundation. Dlatego podkreślamy, że ich stosowanie powinno się odbywać pod kontrolą dermatologa.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017

Polecane

pixel