Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Marsz alergiczny – objawy marszu alergicznego i leczenie

2017-03-20
Marsz alergiczny – objawy marszu alergicznego i leczenieKlasyczny marsz alergiczny, mimo iż nazwa sugeruje coś zupełnie odmiennego, wcale nie jest nazwą choroby czy specyficznym wzorcem chodu, który mógłby charakteryzować alergików. Pod tym pojęciem kryje się charakterystyczna kolejność, u której we wczesnym okresie życia występują objawy atopii. Pierwsze występują wypryski, typowe dla egzemy, i objawy alergii pokarmowej po której mogą ujawniać się choroby dotyczące układu oddechowego, tj. alergiczny nieżyt nosa i astma. Rodzice małych pacjentów nieraz zastanawiają się, jak leczyć objawy marszu alergicznego i jakie są szanse, iż z czasem odejdą one w zapomnienie?

Objawy marszu alergicznego

Termin „marsz alergiczny”, czasami zwany też „marszem atopowym”, odwołuje się do typowej sekwencji w której pojawiają się objawy atopii. Atopowe zapalenie skóry (AZS) stanowi zwykle pierwszy widoczny objaw marszu alergicznego, i ujawnia się już w wieku niemowlęcym. Zaczerwinione zmiany obejmują różne obszary ciała – kończyny, czasem tułów, i wywołują świąd. Ponieważ często AZS współwystępuje z alergią pokarmową, przez dziesięciolecia uważano iż wyprysk jest konsekwencją narażenia na alergeny w pożywieniu. Nowsze publikacje sugerują jednak, że może być dokładnie odwrotnie, piszą w publikacji naukowcy z Uniwersytetu w Yale. Alergia pokarmowa występuje u około co 3-go dziecka z egzemą. Najczęściej dotyczy ona białek obecnych w krowim mleku oraz jajach kurzych. Co interesujące, chociaż karmienie piersią istotnie chroni przed rozwojem alergii pokarmowych, niekoniecznie oferuje całkowite zabezpieczenie. Jak podają autorzy publikacji w Canadian Family Physician, częstość alergii na mleko krowie u dzieci karmionych piersią jest 10 razy niższa niż w przypadku noworodków karmionych mlekiem modyfikowanym (0,5% vs. 5%), niemniej nie wynosi 0%. Jednak alergia pokarmowa nie jest obowiązkowym elementem marszu alergicznego, i nie występuje u wszystkich dzieci z atopią. W późniejszym wieku ujawniają się, choć nie zawsze, kolejne przejawy atopii, którymi są alergiczny nieżyt nosa i/lub astma. Dobrze udokumentowano już iż dzieci z atopowym zapaleniem skóry częściej zapadają na astmę od dzieci zdrowych. Szansa na jej pojawienie się wzrasta wraz z ciężkością choroby, sięgając nawet 70% u dzieci z ciężką postacią egzemy. Średnio ryzyko nastąpienia kolejnego „kroku” w marszu atopowym jest 3 razy większe u dzieci z objawami AZS, w porównaniu z populacją dzieci zdrowych. Astma objawiać się może napadami duszności i świszczącego oddechu, rzadziej kaszlem.A kolei alergiczny nieżyt nosa wiąże się z trudnościami w oddychaniu przez nos, ponieważ dochodzi do obrzęku śluzówki, oraz pojawieniem się wydzieliny z nosa. Te mają zwykle charakter przewlekły, ale ich objawy zazwyczaj ustępują wraz z wkroczeniem w dorosłość.

Leczenie

Każdy z przejawów marszu alergicznego wymaga odrębnego leczenia, w celu uzyskania zmniejszenia objawów. U najmłodszych dzieci z AZS tylko w wyjątkowych przypadkach wymagane są jednak agresywne metody. Zazwyczaj konsekwentna pielęgnacja, nastawiona na odtworzenie naturalnej bariery skóry umożliwia wygojenie się zmian, i chroni przed powstawaniem nowych wyprysków. O ile dermatolog nie zaleci inaczej, nie powinno się też całkowicie ich zaniechać ze względu na możliwość nawrotów. Astma oskrzelowa jest chorobą zapalną dotyczącą oskrzeli, której istotą jest nadreaktywność, tj. skurcz mięśniówki oskrzeli, utrudniający przepływ powietrza, następuje przy działaniu bodźców (alergenów), które nie mają drażniącego działania na osoby zdrowe. Nie jest to choroba, którą można bagatelizować. Przebieg zaostrzeń może być gwałtowny i ciężki. Nieleczona astma prowadzi też do stopniowego upośledzenia funkcjonowania układu oddechowego, zaznacza dr n. med. Magdalena Twardowska na łamach Medycyny Praktycznej. Dlatego leczenie należy rozpoczynać wcześnie, co pozwala na przejęcie kontroli nad objawami choroby. Zwykle zajmują się nią pulmonolodzy lub alergolodzy. Leczenie polega na przyjmowaniu leków wziewnych działających przeciwzapalnie i rozkurczających oskrzela, co czasami uzupełniane jest lekami doustnymi. W przypadku alergii pokarmowej, terapia prowadzona przez alergologa może pomóc w osiągnięciu zmniejszenia, a nawet całkowitego zaniku objawów nietolerancji.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017

Polecane

Oszczędzasz35,00 zł
Zestaw podstawowy na atopowe zapalenie skóry (AZS)/egzemę

Zestaw podstawowy na atopowe zapalenie skóry (AZS)/egzemę

421,00 zł386,00 zł
pixel