Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Przebieg egzemy u niemowląt i dzieci

2017-06-20
Przebieg egzemy u niemowląt i dzieciNiemowlęta i dzieci mają bardzo delikatną, wrażliwą skórę, która łatwo ulega podrażnieniom. Dlatego częściej niż u dorosłych obserwuje się u nich występowanie wyprysku skórnego, spowodowanego uczuleniem. Ta postać egzemy – zwaną atopowym zapaleniem skóry – manifestuje się zaczerwienieniem, wysypką i uporczywym świądem. Egzema alergiczna, zwana także atopowym zapaleniem skóry, to wieloczynnikowy stan zapalny uwarunkowany genetycznie i dziedzicznie. Najczęściej diagnozuje się ją u dzieci. Zmiany skórne – wysypka grudkowa – pojawiają się na policzkach, łokciach, kolanach a czasem i pachwinach. Uporczywy świąd jest źródłem dużego dyskomfortu dla chorego dziecka, a drapanie zmian skórnych prowadzi do nadkażania skóry drobnoustrojami.

Wyprysk atopowy wczesnego dzieciństwa

Wczesnodziecięca postać egzemy objawia się zwykle w okolicach 3. miesiąca życia dziecka. Początkowo wykwity rumieniowo-wysiękowe z nawarstwieniem strupów obejmują policzki, przy czym zmiany mogą się także pojawić na podbrzuszu. Świąd u takich małych dzieci, które nie potrafią jeszcze zlokalizować jego źródła, a co za tym idzie się podrapać, objawia się rozdrażnieniem, zaburzeniami snu i brakiem apetytu. U starszych dzieci, między 1. a 2. rokiem życia, wysypkę obserwuje się na zewnętrznej części goleni i kolan, u nasady płatków usznych, a także na skórze głowy. U malucha można zaobserwować także cienkie i łamliwe włosy. Starsze dzieci zaczynają się już drapać, co przy niedojrzałej jeszcze skórze przyczynia się do częstych infekcji. Połowa dzieci z egzemą zdrowieje w przeciągu kilku lat, u drugiej jednak połowy dochodzi do wystąpienia pełnoobjawowego AZS.

Wyprysk późnego dzieciństwa

Egzema w późnym dzieciństwie (w wieku ok. 4 lat) może być kontynuacją istniejącego wcześniej zapalenia. Wysypka umiejscowiona jest najczęściej w zgięciach stawów łokciowych i podkolanowych, na nadgarstkach, na karku i twarzy. Wykwity mają charakter grudkowo-pęcherzykowy, swędzą, ulegają nadkażeniu, a czasem zliszajowaceniu. Dominującym objawem egzemy jest jednak świąd, który wpływa na zaburzenia snu, ogólne rozdrażnienie, problemy z koncentracją. Wpływa ona negatywnie na kontakty dziecka z rówieśnikami, chory maluch nie ma wiary w siebie, może być nieśmiały i czuć się nieakceptowany przez kolegów.

Pielęgnacja dziecka z egzemą

Niemowlęciu, u którego stwierdzono objawy egzemy, powinno się regularnie obcinać paznokcie. Na rączki i nóżki zaleca się zakładać bawełniane skarpetki lub rękawiczki, które chronią skórę przed skaleczeniem paznokciami, uniemożliwiają też roznoszenie infekcji. Zaleca się także ubieranie malucha jedynie w bawełniane ubranka, które prane są w delikatnym proszku dla alergików, a następnie bardzo starannie płukane. Dziecko powinno być kąpane w wodzie z dodatkiem emolietnów, które myją, a zarazem łagodzą skórne zmiany. Zaraz po kąpieli należy całą skórę posmarować preparatem nawilżającym. W wypadku egzemy alergicznej odpowiedniej modyfikacji powinna ulec dieta malucha – wyklucza się z niej produkty uczulające i nasilające świąd. Otoczenie dziecka powinno być czyste, często wietrzone, pozbawione kurzu, sierści zwierząt i o odpowiedniej wilgotności (40–60%).

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017

Polecane

Oszczędzasz35,00 zł
Zestaw podstawowy na atopowe zapalenie skóry (AZS)/egzemę

Zestaw podstawowy na atopowe zapalenie skóry (AZS)/egzemę

421,00 zł386,00 zł
pixel