Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Wpływ stresu na zaostrzanie postaci egzemy

2017-09-09
Wpływ stresu na zaostrzanie postaci egzemyWyprysk skórny, zwany też egzemą, to grupa chorób manifestujących się zaczerwienioną wysypka oraz świądem. Schorzenie może zostać wywołane przez substancje drażniącą lub przez alergen. Czynnikiem pogarszającym stan skóry, bez względu na przyczynę powstawania zmian, jest silny stres. Stres przyczynia się do wystąpienia w organizmie człowieka szeregu procesów biochemicznych, w wyniku których jesteśmy w stanie stawić czoła trudnym wyzwaniom. Wyrzut adrenaliny i kortykosteroidów przyczynia się do przyspieszenia pracy serca, zwiększenia pojemności oddechowej, dzięki czemu mózg i mięśnie są lepiej dotlenione. Nadmierny stres jest jednak szkodliwy i u osób cierpiących na egzemę wpływa na pogarszanie się stanu skóry.

Związek między skórą a układem nerwowym

Dziedzina medycyny zwana psychodermatologią, inaczej neurobiologią skóry, stara się wytłumaczyć związek pomiędzy wpływem stresu i stanu psychicznego na zaostrzanie się zmian skórnych w przebiegu dermatoz. Okazuje się, że skóra i układ nerwowy mają wspólny początek – wywodzą się z tego samego listka zarodkowego, ektodermy. Ponadto mają podobną anatomię i fizjologię, a wydzielane przez nie mediatory zarówno ułatwiają komunikację pomiędzy tymi dwoma systemami, co odgrywają rolę w zaostrzaniu się niektórych schorzeń. W skórze znajduje się bardzo wiele zakończeń nerwowych, które umożliwiają nam odczuwanie dotyku i bólu, dzięki czemu możemy się kontaktować ze światem zewnętrznym. Na skórze często manifestuje się także nasz stan emocjonalny – widać zmęczenie, strach, ekscytację.

Egzema jako problem psychosomatyczny

Egzema o podłożu alergicznym jest uznawana za chorobę, na której przebieg olbrzymi wpływ mają czynniki psychiczne. Szacuje się, że prawie 70% osób cierpiących na nią doświadczało epizodów silnego i długotrwałego stresu jeszcze przed wystąpieniem objawów. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że silny stres prowadzi do obciążenia układu odpornościowego, który nie tylko nie radzi sobie z chronieniem człowieka przed infekcją, ale reaguje nadpobudliwie na niegroźne białka znajdujące się w środowisku (pokarmy, pyłki roślin).

Stres z powodu egzemy

Stres nie tylko może wywołać atak egzemy w postaci zaczerwienionej i swędzącej skórnej wysypki, co go nasilić. Niestety, chorzy na egzemę często cierpią na dyskomfort psychiczny. Zmaganie się ze szpecącymi zmianami skórnymi, które dodatkowo bolą i swędzą, jest bardzo przykre i stanowić może potężne źródło stresu. Pacjenci mają zaniżone poczucie własnej wartości i problemy z akceptacja. Uciążliwa jest także konieczność unikania alergenów i czynników drażniących, dostosowanie diety, wybór odpowiednich ubrań. Zmaganie z egzemą jest szczególnie trudne dla dzieci i nastolatków, które dodatkowo mogą stać się obiektem drwin rówieśników. U dzieci często zauważa się ponadto małą samodzielność, niecierpliwość, wybuchy gniewu, problemy ze snem i kontaktami społecznymi. Wszystkie te emocje wywołują stres, który następnie zaostrza wysypkę. Brak postępu w walce z egzemą może u całej rodziny rodzić frustrację i poczucie bezradności. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem, obok tradycyjnych form leczenia, okazuje się czasem psychoterapia.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017

Polecane

Oszczędzasz35,00 zł
Zestaw podstawowy na atopowe zapalenie skóry (AZS)/egzemę

Zestaw podstawowy na atopowe zapalenie skóry (AZS)/egzemę

421,00 zł386,00 zł
pixel