Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Przyczyny powstawania skórnych wyprysków

2017-02-20
Przyczyny powstawania skórnych wypryskówSkórne wypryski powstające w przebiegu egzemy mają różne podłoże, ponieważ choroba ta może mieć bardzo wiele przyczyn. Jej najczęściej spotykaną postacią jest wyprysk alergiczny, który wywołują obecne w środowisku osób dotkniętych wypryskiem alergeny. Egzema to grupa niezakaźnych chorób skóry, które objawiają się wysypką. Zmiany skórne mają charakter wykwitów w postaci grudek i nadżerek, a miejsce mini objęte jest zaczerwienione i może swędzieć. Wyprysków nie wywołują drobnoustroje, ale w przebiegu schorzenia może dochodzić do nadkażania rozdrapanych zmian bakteriami i wirusami.

Wyprysk alergiczny - co to takiego?

Przyczyną powstawania zmian w przebiegu egzemy o podłożu alergicznym są alergeny. To nieszkodliwe białka zawarte np. w sierści i ślinie zwierząt, pyłkach roślin, kurzu, roztoczach lub pokarmach, na które nadwrażliwy układ odpornościowy reaguje jak na potencjalne drobnoustroje. Zmiany skórne powstają więc na podłożu procesu zapalnego, który zaczyna się wewnątrz organizmu – alergii wziewnej lub pokarmowej. Znajdujące się w skórze komórki Langerhansa wyłapują obecne w środowisku alergeny, co prowadzi do produkcji cytokin, czyli białek zapalnych. Białka te aktywują limfocyty Th1, których reakcje przyczyniają się do powstawania skórnych wykwitów.

Charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry

Egzema o podłożu alergicznym przyjmuje, zwłaszcza u dzieci, dość gwałtowny przebieg. Mowa wówczas o atopowym zapaleniu skóry, który charakteryzuje się suchością skóry, uporczywym świądem oraz wysypką. Zmiany skórne mają charakter grudek i nadżerek, są zaczerwienione, bolesne i mogą się łuszczyć. Charakterystycznym objawem AZS jest uporczywy świąd skóry, nasilający się w godzinach wieczornych i nocnych. Przyczyną występowania tych zmian jest kontakt z czynnikiem drażniącym, czyli alergenem. Przebieg schorzenia zaostrzają także stres, detergenty, suche powietrze czy wełniana odzież.

Co to wyprysk kontaktowy niealergiczny

Egzema o podłożu niealergicznym wywoływana jest przez chemiczne substancje drażniące. Detergenty, kleje, farby, środki piorące uszkadzają skórę, niszcząc jej naturalną barierę ochronną, czyli płaszcz lipidowy. Pod wpływem kontaktu z drażniącymi substancjami chemicznymi z keratynocytów, czyli komórek nabłonka, uwalniane zostają białka zapalne (cytokiny), które w szeregu reakcji biochemicznych prowadzą do powstawania wysypki. Skóra jest zaczerwieniona, bolesna i swędzi. Na tę postać egzemy najbardziej narażone są osoby o delikatnej skórze, a także pracownicy fabryk, zakładów przemysłowych czy tekstylnych, którzy na co dzień mają kontakt z chemikaliami.

Czym jest wyprysk kontaktowy alergiczny

Innym rodzajem wyprysku kontaktowego jest wyprysk kontaktowy o podłożu alergicznym. Wywoływany jest przez substancję chemiczną, która nie tylko drażni, ale wywołuje stan zapalny o podłożu alergicznym. Są to najczęściej metale, takie jak chrom, nikiel, kobalt, barwniki zawarte w kosmetykach, perfumach, farbach do włosów, formalina, terpentyna, tworzywa sztuczne. Chrom występujący w zapałkach, barwnikach, farbach przemysłowych najczęściej uczula mężczyzn, natomiast nikiel dodawany do sprzączek do pasków, guzików, sztucznej biżuterii jest przyczyną wyprysku kontaktowego u kobiet.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017

Polecane

pixel