Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) ma wieloraki przebieg, w zależności od stopnia zajęcia układu ruchu i innych organów. Problemowe jest ustalenie rozpoznania, gdy łuszczycowe zapalenie stawów występuje u pacjenta bez zewnętrznych objawów skórnych.
Emolienty to kosmetyki pielęgnacyjne, które w dermatologii mają szerokie zastosowanie. To składniki licznych dermokosmetyków, pomagające utrzymać właściwe nawilżenie oraz wytworzyć film ochraniający zewnętrzną warstwę skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, ułatwiając przy tym jej regenerację.
Skórne wypryski powstające w przebiegu egzemy mają różne podłoże, ponieważ choroba ta może mieć bardzo wiele przyczyn. Jej najczęściej spotykaną postacią jest wyprysk alergiczny, który wywołują obecne w środowisku osób dotkniętych wypryskiem alergeny.
Egzema o podłożu alergicznym może być wywoływana nie tylko przez alergeny wziewne (np. pyłki roślin, sierść zwierząt) czy kontaktowe, ale także pokarmowe. Aby złagodzić i wyciszyć jej przebieg, należy eliminować z diety substancje uczulające.
We współczesnej medycynie mocną popularność wśród pacjentów z łuszczycą zdobyły tzw. leki biologiczne, zadebiutowały one w medycynie kilkanaście lat temu. Leczenie biologiczne jest więc stosunkowo nową metodą, która pojawiła się jako alternatywa do tradycyjnych środków, takich jak konwencjonalna terapia ogólna, tj. fotochemioterapia (PUVA), metotreksat, cyklosporyna i acetretyna.
W odróżnieniu od łuszczycy pospolitej, łuszczyca kropelkowata jest postacią dominującą u małych dzieci oraz młodzieży. Typowe dla niej drobne wykwity wyraźnie różnią się od potrafiących pokrywać obszerne fragmenty skóry zmian typowych dla najczęściej występującej postaci plackowatej.