Aby móc pozbyć się egzemy – choroby skóry, objawiającej się czerwonawą wysypką i świądem – należy ją prawidłowo zdiagnozować. Podstawą rozpoznania jest wywiad z pacjentem, a następnie przeprowadzenie skórnych testów alergicznych. Jeśli alergia zostanie wykluczona, bierze się pod uwagę inne niż uczulenie przyczyny wyprysku.
Emolienty to kosmetyki pielęgnacyjne, które w dermatologii mają szerokie zastosowanie. To składniki licznych dermokosmetyków, pomagające utrzymać właściwe nawilżenie oraz wytworzyć film ochraniający zewnętrzną warstwę skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, ułatwiając przy tym jej regenerację.
Skórne wypryski powstające w przebiegu egzemy mają różne podłoże, ponieważ choroba ta może mieć bardzo wiele przyczyn. Jej najczęściej spotykaną postacią jest wyprysk alergiczny, który wywołują obecne w środowisku osób dotkniętych wypryskiem alergeny.
Egzema o podłożu alergicznym może być wywoływana nie tylko przez alergeny wziewne (np. pyłki roślin, sierść zwierząt) czy kontaktowe, ale także pokarmowe. Aby złagodzić i wyciszyć jej przebieg, należy eliminować z diety substancje uczulające.
Pękająca skóra na palcach - przyczyny i leczenie
Sucha, pękająca skóra na piętach to powszechny problem – ale może okazać się poważny. Jego przyczyną niekoczniecznie jest niewłaściwa pielęgnacja – chociaż zmiana pewnych nawyków jest nieodzownym elementem leczenia. W tym artykule, przybliżymy przyczyny pękających stóp oraz sposoby, jak sobie z nimi radzić.
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna, którą wywołuje nadwrażliwość układu odpornościowego na niegroźne białka występujące w środowisku człowieka. Jest uwarunkowana genetycznie i może być dziedziczona.