Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Pomidory a łuszczyca – czy warto je włączyć do codziennej diety?

2017-11-10
Pomidory a łuszczyca – czy warto je włączyć do codziennej diety?Warzywa są fundamentem zdrowego odżywiania. W nowej piramidzie żywienia stały się jej podstawą, wypierając produkty pełnoziarniste. Jednak spożywanie niektórych warzyw w łuszczycy, według internetowych źródeł, uważane jest za kontrowersyjne.

Na przykład rośliny z rodziny psiankowatych – z których tylko nieliczne są jadalne jak papryka, pomidory czy ziemniaki. Większość z nich jest toksyczna dla człowieka, dlatego nierzadko mówi się, iż powinniśmy ich unikać w naszej diecie. Czy wato je spożywać, jeśli zmagamy się z łuszczycą?


Rośliny z rodziny psiankowatych, w tym ostre papryczki, bakłażany i pomidory, zawierają związki należące do alkaloidów. Niektóre z tych substancji są silnie trujące. Jednym z bardziej znanych przedstawicieli toksycznych psiankowatych jest Belladonna, czyli pokrzyk wilcza jagoda, której prawdopodobnie użyła bohaterka Romea i Julii aby umrzeć. Alkaloidy z tej rośliny używane są jednak, aczkolwiek w bardzo niskich stężeniach, w medycynie, np. w celu przywrócenia akcji serca.

Jednak nieliczni jadalni przedstawiciele roślin psiankowatych – np. ziemniaki – również zawierają związki mogące uchodzić za toksyczne. Dlatego ziemniaków nie można spożywać na surowo lub gdy kiełkują, ani przechowywać w oświetlonym miejscu. Wtedy koncentracja alkaloidów może być w nich wysoka, co działa drażniąco na przewód pokarmowy, wywołując biegunkę i ból brzucha. Jednak jednorazowe spożycie nawet ich większej ilości nie jest szkodliwe, jak wskazują badania na zwierzętach, oraz z udziałem ludzi. Dlaczego więc wiele ludzi, szczególnie chorujących na łuszczycę lub inne choroby autoimmunologiczne, unika ich spożywania aby osiągnąć poprawę zdrowia?

Jaka dieta jest najlepsza w łuszczycy?

Zmiana nawyków dietetycznych u pacjentów z łuszczycą jest często traktowana przez nich jako metoda uzupełniająca leczenie. Do stosowania alternatywnych metod leczenia, w tym różnych diet przyznaje się ponad połowa pacjentów, podaje czasopismo Dermatology. Dla części z nich zmiana sposobu odżywiania jest często związania przede wszystkim z wykluczeniem z diety produktów takich jak jedzenie typu „fast-food”, słodycze, alkohol oraz słodzone napoje. Zdrowa dieta bogata w naturalne źródła błonnika – jak owoce i warzywa - jest nieodzowną częścią terapii łuszczycy. Między innymi, ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała lub jej redukcję u osób z nadwagą. Takie interwencje dietetyczne mają też udowodnioną skuteczność w leczeniu łuszczycy, i zwiększają skuteczność leków, jak podaje Archives of Dermatology.

Niektórzy pacjenci decydują się jednak na, niejednokrotnie, drastyczne diety, które obejmują wykluczanie zarówno pomidorów czy papryki (roślin psiankowatych), jak i glutenu, nabiału, a niedobory witamin i minerałów uzupełniają suplementami diety. Jednym z liczących się źródeł z których czerpią wiedzę jest internet, w tym filmy na portalu YouTibe. Badacze, którzy przeprowadzili analizę materiałów na YouTube zauważyli, iż filmy zalecające specjalne diety oraz stosowanie suplementów, najczęściej są przykrywką dla przemycenia reklamy, np. sklepu z suplementami diety, czy preparatami homeopatycznymi. Dlatego niekoniecznie można uznać źródła publikowane online za rzetelne i uczciwe, zauważają autorzy publikacji w Dermatology Online.

Pomidory a łuszczyca – czy mogą być szkodliwe?

Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, czy zrezygnowanie z niektórych pokarmów pomoże w leczeniu łuszczycy, najlepiej jest sprawdzić, czy ich tymczasowe odstawienie przyniesie poprawę. Poza tą drobną modyfikacją, jeśli zachowamy dotychczasowy sposób odżywiania, będziemy mogli zaobserwować, jak zareaguje nasza skóra na wykluczenie danego składnika z diety. Jeśli też po zjedzeniu ziemniaków czy chleba odczuwamy bóle brzucha czy nudności – z pewnością nie warto ich spożywać tylko dlatego, że dla większości osób są one nieszkodliwe i pojmowane jako zdrowe. Jeśli jednak nie zauważamy zaostrzeń po ich spożyciu – nie musimy ich wykluczać z jadłospisu. Ważne, by w diecie uwzględniać pełnowartościowe produkty, i zachowywać odpowiednie proporcje między nimi – wtedy dodatkowe suplementy również nie będą konieczne. 

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017

Polecane

pixel