Dlaczego my?
Szybka wysyłka
Dostawa od 0zł
tel. 22 266 21 24 (pon.-pt. 09:00 - 16:00)

Psychoterapia i leczenie przeciwdepresyjne

2017-07-13
Psychoterapia i leczenie przeciwdepresyjneJak pokazują badania, zmniejsza ona częstość i nasilenie nawrotów choroby niezależnie od stosowanej terapii zasadniczej. Jak pisze dr med. Piotr Nockowski w jednej ze swoich prac:

“Wpływ depresji lub innych zaburzeń psychosocjalnych na łuszczycę jest dwukierunkowy i ciągle niedoceniany. Z jednej strony łuszczyca nasila tego typu zaburzenia, z drugiej strony zaburzenia te pogarszają przebieg zmian skórnych. Psychoterapia stanowi korzystną terapię wspomagającą, zmniejszającą częstość i nasilenie nawrotów niezależnie od stosowanej terapii zasadniczej. Zalecana jest szczególnie u osób młodych, którzy wielokrotnie mają problemy z zaakceptowaniem choroby oraz przy współwystępowaniu reakcji depresyjnych. Także leki przeciwdepresyjne zwiększają skuteczność terapii przeciwłuszczycowej, przyśpieszając ustępowanie wykwitów.”

Cieszy więc fakt, iż coraz więcej specjalistów w dziedzinie leczenia łuszczycy, odnotowuje silny związek tej choroby z depresją, a także zauważa wpływ czynników psychologicznych na jej leczenie. Metoda jest jednakże wciąż niedoceniana i niesłusznie pomijana w literaturze fachowej.

Czytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017

Polecane

pixel