Psychoterapia i leczenie przeciwdepresyjne
2017-07-13
Jak pokazują badania, zmniejsza ona częstość i nasilenie nawrotów choroby niezależnie od stosowanej terapii zasadniczej. Jak pisze dr med. Piotr Nockowski w jednej ze swoich prac:
“Wpływ depresji lub innych zaburzeń psychosocjalnych na łuszczycę jest dwukierunkowy i ciągle niedoceniany. Z jednej strony łuszczyca nasila tego typu zaburzenia, z drugiej strony zaburzenia te pogarszają przebieg zmian skórnych. Psychoterapia stanowi korzystną terapię wspomagającą, zmniejszającą częstość i nasilenie nawrotów niezależnie od stosowanej terapii zasadniczej. Zalecana jest szczególnie u osób młodych, którzy wielokrotnie mają problemy z zaakceptowaniem choroby oraz przy współwystępowaniu reakcji depresyjnych. Także leki przeciwdepresyjne zwiększają skuteczność terapii przeciwłuszczycowej, przyśpieszając ustępowanie wykwitów.”
Cieszy więc fakt, iż coraz więcej specjalistów w dziedzinie leczenia łuszczycy, odnotowuje silny związek tej choroby z depresją, a także zauważa wpływ czynników psychologicznych na jej leczenie. Metoda jest jednakże wciąż niedoceniana i niesłusznie pomijana w literaturze fachowej.Czytaj również:
Pokaż więcej wpisów z
Lipiec 2017