Atopowe zapalenie skóry jest wieloczynnikową chorobą, która ma podłoże alergiczne. Dlatego w profilaktyce i walce z nim bardzo ważna jest dieta. Pacjent powinien unikać produktów zaostrzających stan zapalny, a także zadbać o odpowiedną pielęgnację oraz wygląd skóry np. stosując odzież medyczną Comfifast przy regularnym stosowaniu naturalnych preparatów Dr Michaels.
Egzema jest potocznym określeniem, używanym do opisania licznych chorób skóry objawiających się powstawaniem małych krostek – wypryskiem. Często bywa jednak stosowana przez laików, jak również lekarzy, jako synonim atopowego zapalenia skóry (AZS).
Skóra jest największym narządem naszego ciała. Jednocześnie żaden inny z naszych narządów nie jest tak silnie eksponowany na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Stąd właśnie skóra zapewnia nam barierę ochronną przeciw promieniowaniu UV, chroni przed wnikaniem bakterii, jak również bierze udział w odczuwaniu bodźców oraz regulacji temperatury ciała.
Kostykosteroidy są lekami o silnym działaniu przeciwzapalnym – jednocześnie jednak, nie są wolne od działań niepożądanych. Mimo iż w wielu chorobach skóry, jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy alergia leczenie sterydami należy do standardów – warto sobie zdawać sprawę z korzyści, jak i ryzyka jakich niesie ich stosowanie.
Wyprysk potnicowy inaczej nazywany jest wypryskiem kontaktowym (łac. eczema) lub pęcherzykowym. Częstotliwość występowania tego schorzenia wynosi między 5-10 % populacji, częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, natomiast zaostrzona postać choroby pojawia się u 5-7 % pacjentów, u których przybiera formę przewlekłą, trwającą ponad pół roku i trudną w leczeniu, ponieważ oporną na antybiotykoterapię.
Niektóre rodzaje egzemy, czyli wyprysku skórnego, nie mają podłoża alergicznego. Wywołuje je wówczas najczęściej stres, substancje drażniące skórę, inne choroby współistniejące. Często jednak przyczyny powstawania zapalenia nie są do końca poznane, a zdarza się, że chorobą może być wtórnie wikłana alergią.