Łuszczyca jest przewlekłą, i powszechnie występującą chorobą skóry, która ma tło autoimmunologiczne. Mimo iż może wystąpić w każdym wieku, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż objawy mogą pojawić się już u małych dzieci, a nawet - niemowląt.
Wyprysk skórny, zwany też egzemą, to grupa chorób manifestujących się zaczerwienioną wysypka oraz świądem. Schorzenie może zostać wywołane przez substancje drażniącą lub przez alergen. Czynnikiem pogarszającym stan skóry, bez względu na przyczynę powstawania zmian, jest silny stres.
Osoby zmagające się z egzemą powinny, obok prawidłowej diety i odpowiednio prowadzonej terapii, starannie pielęgnować skórę. Właściwy dobór naturalnych preparatów, odzieży medycznej, unikanie alergenów kontaktowych i substancji drażniących łagodzi zmiany skórne i zapobiega ostrym stanom zapalnym.
Zarówno łuszczyca, jak i atopowe zapalenie skóry należą do chorób immunologicznych o podłożu genetycznym. Obie także zalicza się do dermatoz, czyli schorzeń manifestujących się zmianami skórnymi. Mają jednak różny przebieg.
U prawie 40% kobiet ciąża łagodzi przebieg łuszczycy, autoimmunologicznej choroby objawiającej się powstawaniem na ciele grudkowatych wykwitów. Kilka tygodni po porodzie dochodzi jednak do ponownej manifestacji schorzenia.
Łuszczyca jest nie tylko chorobą skóry. Może mieć przebieg wieloukładowy ze względu na to, że jej cechą charakterystyczną jest proces zapalny toczący się w organizmie. Dlatego w grupie osób cierpiących na dermatozę spotyka się zwiększoną ilość zachorowań na cukrzycę, serce i otyłość.