Łuszczyca pospolita(z łac. psoriasis), posiada wiele rodzajów, które rozróżniamy także ze względu na ich położenie w określonych partiach ciała. Formy łuszczycy różnią się także intensywnością zmian oraz rodzajem łuski, która jest charakterystycznym objawem w tej chorobie.
Łuszczyca najczęściej objawia się dobrze odgraniczonymi czerwonymi, pokrytymi błyszczącą łuską plamami na skórze. Wynikają one z bardzo szybkiego namnażania się budujących skórę keratynocytów, których wędrówka ku powierzchni skóry staje się wyraźnie przyspieszona.
W Polsce depresja przestaje być tematem tabu. Coraz więcej naszych rodaków je przełamuje, a liczne wypowiedzi dziennikarzy i celebrytów przekonują iż nie jest to „złe samopoczucie”. Depresja to choroba, i nieleczona skutecznie – może prowadzić do śmierci.
Łuszczyca plackowata to najczęstsza forma prezentacji łuszczycy. Szacuje się, że występuje u 8 na 10 osób z tym schorzeniem. Z tego powodu w medycynie nazywa się ją nieraz 'łuszczycą pospolitą'. Czerwone, uniesione i łuszczące się zmiany pojawiają się i zanikają, ponieważ choroba przebiega przewlekle i nie jest uleczalna. Niemniej istnieją sposoby leczenia, które pozwalają przejąć nad nią kontrolę.
Korzystny wpływ promieni słonecznych w leczeniu skóry był wykorzystywany już w starożytnych Indiach i Egipcie. Znana nam obecnie fototerapia została wprowadzona do użytku pod koniec XIX wieku przez Nielsa Finsena, laureata nagrody Nobla.