We współczesnej medycynie mocną popularność wśród pacjentów z łuszczycą zdobyły tzw. leki biologiczne, zadebiutowały one w medycynie kilkanaście lat temu. Leczenie biologiczne jest więc stosunkowo nową metodą, która pojawiła się jako alternatywa do tradycyjnych środków, takich jak konwencjonalna terapia ogólna, tj. fotochemioterapia (PUVA), metotreksat, cyklosporyna i acetretyna.
W odróżnieniu od łuszczycy pospolitej, łuszczyca kropelkowata jest postacią dominującą u małych dzieci oraz młodzieży. Typowe dla niej drobne wykwity wyraźnie różnią się od potrafiących pokrywać obszerne fragmenty skóry zmian typowych dla najczęściej występującej postaci plackowatej.
Pękająca skóra na palcach - przyczyny i leczenie
Sucha, pękająca skóra na piętach to powszechny problem – ale może okazać się poważny. Jego przyczyną niekoczniecznie jest niewłaściwa pielęgnacja – chociaż zmiana pewnych nawyków jest nieodzownym elementem leczenia. W tym artykule, przybliżymy przyczyny pękających stóp oraz sposoby, jak sobie z nimi radzić.
O objawach łuszczycy wspominano już w starożytnej Grecji, a nazwę swoją choroba ta zawdzięcza greckiemu słowu łuska(psora). Sednem schorzenia są dwa, współistniejące, symptomy: stan zapalny skóry i nadmierne rozmnażanie się komórek naskórka.
Humektanty to składniki znajdowane w licznych pielęgnacyjnych kosmetykach. Tworzą one taką „pułapkę wodną”, która ściąga wodę ze skóry właściwej do warstwy naskórkowej skóry, a także zatrzymują tam wodę ze środowiska zewnętrznego.
Wielu może sądzić, że łuszczyca jest wyłącznie chorobą „kosmetyczną”. Ale to nieprawda. Szczególnie w przypadku łuszczycy dłoni oraz stóp, które uniemożliwiają pracę, społeczne życie a nawet – normalne funkcjonowanie.