Kiedy wszystkie „zwykłe” metody leczenia zawodzą, lekarz może przepisać terapię immunosupresyjną. Jest to specyficzny rodzaj terapii, który silnie tłumi stan zapalny odpowiedzialny za powstawanie zmian skórnych w łuszczycy oraz AZS. Ze względu na to, że oddziałuje nie tylko na skórę, ale również na cały organizm, nie jest to terapia pierwszego wyboru w przypadku tych chorób.
Depresja wśród ludzi z łuszczycą jest najczęściej współwystępującą chorobą. Pacjenci z łuszczycą mają też 2x wyższe prawdopodobieństwo jej rozwoju. Chociaż spór o przyczyny jej istnienia w łuszczycy trwa, lekarze nie mają wątpliwości iż również wymaga leczenia.
Jak dowiedli amerykańscy naukowcy, u osób zmagających się z łuszczycą było czterokrotnie więcej przypadków otyłości niż w kontrolnej grupie osób zdrowych. Z kolei badacze w składzie: Naldi, L., Conti, A., Cazzaniga, S., Patrizi, A., Pazzaglia, M., Lanzoni, A., Veneziano, L., Pellacani, G. and the Psoriasis Emilia Romagna Study Group, dokonali szczegółowej oceny wpływu diety przy odpowiednim treningu fizycznym, na przebieg łuszczycy u pacjentów z nadwagą.
Wyniki wielu badań medycznych wskazują na istotny związek niedoborów witaminy D z zapadalnością na choroby autoimmunologiczne, m.in. łuszczycę. Jak się okazuje, właściwa suplementacja witaminą nie tylko może przed schorzeniem uchronić, ale także z powodzeniem z nim walczyć.
Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) ma wieloraki przebieg, w zależności od stopnia zajęcia układu ruchu i innych organów. Problemowe jest ustalenie rozpoznania, gdy łuszczycowe zapalenie stawów występuje u pacjenta bez zewnętrznych objawów skórnych.
Emolienty to kosmetyki pielęgnacyjne, które w dermatologii mają szerokie zastosowanie. To składniki licznych dermokosmetyków, pomagające utrzymać właściwe nawilżenie oraz wytworzyć film ochraniający zewnętrzną warstwę skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, ułatwiając przy tym jej regenerację.